İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 MART 2013

SLOVENYA VE HIRVATİSTAN LJUBLJANSKA BANKA ANLAŞMAZLIĞININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ANLAŞMAYA VARDI

11 Mart 2013 tarihinde Slovenya’nın Hırvatistan sınırına yakın Mokrice Şatosu’nda bir araya gelen Slovenya Başbakanı Janez Janša ve Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic Hırvatistan’ın AB üyeliği yolunda son engel olarak görülen Ljubljanska Banka anlaşmazlığının çözümüne yönelik mutabakat zaptını imzaladı. Hatırlanacağı üzere, Slovenya, artık faaliyette olmayan Ljubljanska Banka’nın Yugoslavya'nın 1991 yılında dağılmasından önce Hırvat mudilere olan borcunun ödenmesine ilişkin anlaşmazlık sebebiyle, 1 Temmuz’da AB üyesi olması beklenen komşusu Hırvatistan’ın üyelik sürecini sekteye uğratabileceği yönündeki uyarılarla AB gündeminde yer almaya başlamıştı. Slovenya, Ljubljanska Banka’nın Hırvat mudilere olan 172 milyon avro değerindeki borcuna uluslararası hukuk çerçevesinde bir çözüm bulununcaya kadar, Hırvatistan’ın AB’ye Katılım Antlaşması’nın onay sürecini başlatmayacaklarını açıklamıştı.

Taraflar mutabakat zaptı ile Ljubljanska Banka’nın mudilerine olan borçlarının ödenmesinin Basel’de bulunan Uluslararası Ödemeler Bankası’nın himayesinde yapılmasını onayladılar. Mutabakat zaptı ile Hırvatistan Ljubljanka Banka’ya ve ardılı olan Slovenya’nın en büyük bankası konumundaki Nova Ljlubljanska Banka’ya karşı 1991 yılında Hırvatistan’ın milli borcuna aktarılan mevduatların geri ödenmesi için açtığı tüm davaları askıya almayı ve yeni hukuki işlem başlatmamayı taahhüt ediyor. Buna karşılık, Slovenya ise, Hırvatistan’ın AB’ye Katılım Antlaşması’nın onay sürecinin en kısa zamanda tamamlanması için gerekli süreci hemen başlatma taahhüdünde bulundu. Slovenya’nın görevine veda etmeye hazırlanan Başbakanı Janez Janša, Slovenya Parlamentosu’nun Hırvatistan’ın Katılım Antlaşması’nın ay sonuna kadar onaylanmasını beklediğini ifade etti.

Banka sorununun çözülmesi AB tarafından da memnuniyetle karşılandı. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, anlaşmanın imzalanmasından sonra yayınladığı açıklamada, Hırvatistan ve Slovenya Başbakanlarını kutlayarak banka sorununun yapıcı bir şekilde çözülmesini “olgunca bir davranış” olarak nitelendirdi ve bunun tüm bölgeye bir örnek teşkil ettiğini ifade etti.