İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 MART 2013

Malta İşçi Partisi 15 yıl aradan sonra yeniden iktidarda

Geçtiğimiz Aralık ayında Malta’da 2013 bütçe görüşmelerinde yeterli desteği alamayan hükümetin düşmesinin ardından erken seçim kararı alınmıştı. Bunu takiben, 9 Mart 2013 tarihinde yaklaşık 330 bin seçmenin oy kullandığı genel seçimlerden Joseph Muscat’ın liderliğindeki muhalefet İşçi Partisi yüzde 55 oy alarak 15 yıl aradan sonra tekrar iktidara geldi. Öte yandan, 15 yıldır iktidarda bulunan Milliyetçi Parti’nin seçimlerdeki oy oranı ise yüzde 44’te kaldı.

İşsizliğin yüzde 6 seviyesinde bulunduğu Malta'da ekonomi geçtiğimiz yıl yüzde 1,5 büyüme göstermişti. Seçim kampanyasında düşük işsizlik oranını ön plana çıkararak oy toplamaya çalışan Milliyetçi Parti aynı zamanda eğitime ve sağlığa daha çok harcama yapacaklarını, gelir vergilerini düşüreceklerini belirtmişti. Muhalefetteki İşçi Partisi ise, geçmişte mecliste tartışmalara yol açan yüksek su ve elektrik fiyatlarını düşürme, sivil özgürlükleri artırma, daha az bürokrasi ve yolsuzlukla mücadele konularına eğileceklerini açıklamıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından “İşçi Partisi’nin bu kadar büyük bir başarı elde etmesini beklemiyordum” diyen İşçi Partisi lideri Joseph Muscat, Parlamentoda yemin ederek görevine başladı ve hükümetin muhalif partilerle işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.