İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri gündeminde; Başbakan Erdoğan’ın Avusturya ziyareti, Yunanistan Başbakanı Samaras’ın Türkiye’deki temasları, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Avrupa ve Ortadoğu ziyaretleri kapsamında Türkiye’de yaptığı görüşmeler yer alırken, AB gündemine ilişkin en önemli gelişme ise Türkiye’nin müzakere sürecinde AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER) 22’nci fasıl olan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’na ilişkin açılış kriterini onaylaması oldu. Bunun yanında gündemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) yeni lideri Nikos Anastasiadis’nin Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olumlu açıklamaları da yer aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 27 Şubat 2013 tarihinde 5’inci Medeniyetler İttifakı Toplantısı’na katıldı. Toplantının açılış oturumunda konuşma yapan Başbakan Erdoğan Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin Medeniyetler İttifakı girişiminin başarısı açısından önemli bir adım olacağını belirtti. Avrupa’da yükselmekte olan ırkçılığın da medeniyetler ittifakı projesi karşısında ciddi bir sorun alanı olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan Oturum sonrasında Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Ficher ve Avusturya Başbakanı Werner Faymann ile bir araya geldi. Her iki görüşmede de iki ülke ilişkileri, AB süreci ve terörle mücadele konuları ele alındı.

İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ziyaretlerinin ardından 1 Mart 2013 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya geldi. Ziyaret sırasında Suriye, Irak ve Orta Doğu Barış Süreci olmak üzere çeşitli bölgesel meselelerin çözümü konusunda ABD’nin Türkiye’den daha yakın bir müttefikinin olamayacağının altını çizen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ekonomik işbirliğinin ilerletilmesi konusunda iki ülkenin de mutabık olduğunu belirtti. ABD ile AB arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın ABD, AB ve Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Kerry, bu konuda Türkiye ile çalışmaya devam etmek istediklerini kaydetti.

Hafta başında Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle Türkiye’de bulunan Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temaslarda bulundu. “Türk-Yunan İş Forumu” toplantısına da katılan Samaras, iki ülke arasındaki işbirliğinin desteklenmesinin herkesin ortak hedefi olduğunu belirtti. Samaras ayrıca, Türkiye ile karşılıklı ilişkiler geliştirdiklerini ve bunun Türkler’in ve Yunanlılar’ın aynı masaya oturarak ortak bir yol bulma yeteneğini göstermesi açısından sembolik olduğunu vurguladı.

27 Şubat 2013 tarihinde toplanan COREPER, 22’nci fasıl olan ve Bölgeler arasındaki gelişmişlik ve gelir farklarının azaltılmasına yönelik düzenlemeleri ve AB üyeliğiyle bölgelere AB bütçesinden aktarılacak fonları kapsayan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’na ilişkin açılış kriterini onayladı.  Türkiye’nin yakın bir zamanda Brüksel’e ulaştırması beklenen eylem planı ve eylem planına ilişkin zaman çizelgesinin Avrupa Komisyonu tarafından incelenmesinin ardından AB Konseyi faslın açılmasına ilişkin kararını bildirecek.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.