İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI JOHN KERRY’NİN TÜRKİYE ZİYARETİ

Göreve gelişinin ardından ilk yurt dışı gezisine çıkan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Avrupa ve Ortadoğu turunda İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ziyaretlerinin ardından 1 Mart 2013 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu. Türkiye’nin ardından Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ı ziyaret edecek olan Kerry Türkiye temaslarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya geldi.

John Kerry ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görüşmede ikili ve bölgesel ilişkilerin detaylı olarak ele alındığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Amerikan ilişkilerinin, Türk dış politikasının temel sütunlarından biri olduğunu ve bölgemizde pek çok kritik gelişmenin yaşandığı bir dönemde gerçekleştirilen bu ziyaretin son derece zamanlı ve yerinde olduğunu ifade etti. İkili ilişkiler, Kıbrıs meselesinin çözümü, müzakereleri devam eden ABD-AB Serbest Ticaret Anlaşması’na Türkiye’nin dâhil olması ve terörle mücadelede iş birliği konularına değinen Cumhurbaşkanı Gül, başta Suriye, Irak ve Orta Doğu Barış Süreci olmak üzere çeşitli bölgesel meselelere ilişkin görüşlerini aktardığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de, tüm bu meselelerin çözümü konusunda ABD’nin Türkiye’den daha yakın bir müttefiki ve ortağı olamayacağının altını çizerken, bu nedenle ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ile yakın iş birliği konusunda son derece kararlı olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de katılırken, özellikle iki ülke ilişkileri, Suriye'deki gelişmeler ve bölgesel konular üzerinde duruldu. 

Kerry, Türkiye temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüştü. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve kürsel konular ele alınırken, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Türkiye-ABD ilişkilerinin çok iyi konumda olduğunu belirtti. Davutoğlu, 2009 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın ilk kez kullandığı “Model Ortaklık” kavramı temelinde ikili ilişkilerin çok hızlı ilerlediğini ve iki ülkenin her konuyu açıkça konuşabildiğini ifade etti. Davutoğlu, ABD ile AB arasında görüşmeleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nı yakından takip ettiklerini belirtirken, Türkiye’nin AB ile olan Gümrük Birliği ilişkisi ve ABD ile olan ticari ilişkilerin göz önünde bulundurularak Transatlantik ve Ticari Yatırım Ortaklığı içinde Türkiye’nin güçlü bir konuma sahip olması gerektiğini paylaştıklarını ifade etti.

Görüşmede çok farklı konuları konuştuklarını da belirten Davutoğlu, Suriye’deki durum, Arap Baharı’nda yaşanan son gelişmeler, Mısır, Tunus, Libya ve Fas’taki Seçim süreçleri, Afganistan’dan çekilme süreci, Ortadoğu barış süreci, GKRY’deki seçim sonrası durumu ve NATO ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, görüşmede ekonomik işbirliğinin ilerletilmesi konusunda mutabık olduklarını ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın ABD, AB ve Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu vurgularken, bu konuda Türkiye ile çalışmaya devam etmek istediklerini kaydetti.