İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ANTONİS SAMARAS TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras 4 Mart 2013 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle beraberinde on iki Bakan ve geniş katılımlı işadamı heyetiyle birlikte Türkiye’ye gelen Samaras, ilk olarak Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile görüştü. Ardından Tarabya Köşkü’ne geçen Samaras, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi; görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da hazır bulundu. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Yunanistan arasında daha da güçlenecek ilişkilerin “Kuzey Akdeniz’i AB içinde bir barış, istikrar ve dostluk sütunu” haline getirmesini temenni ettiğini belirtti.

Samaras daha sonra Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Başbakan Erdoğan ile bir araya geldi ve ardından T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda DEİK ve TİM işbirliğinde düzenlenen “Türk-Yunan İş Forumu” toplantısında katıldı. Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısında çeşitli alanlarda 25 belgenin imzalandığını belirtti. İlki Atina’da gerçekleşen “Türk-Yunan İş Forumu” toplantısında 22 belge imzalandığına değinen Erdoğan, “Böylece 47 belge, değişik alanlarda Türkiye ile Yunanistan arasında attığımız ve atacağımız adımların kayıt altına alınması oldu” ifadesini kullandı.

Toplantıda konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin sahip olduğu ekonomik potansiyelden yararlanabilmek için, Türk ve Yunan iş dünyası olarak, bu forumlar vesilesiyle iyi niyet bildirileri ve temennilerin ötesine geçmeleri gerektiğini ifade ederek kazan-kazan anlayışı ile yeniçağın sunduğu fırsatları, verimli yatırımlara ve ortaklıklara dönüştürmek gerektiğinin altını çizdi. Hisarcıklıoğlu ayrıca karşılıklı yatırım ilişkilerimizin de canlandığını ifade ederek Yunanistan’ın Türkiye’deki yatırımlarının 6 milyar dolara ulaştığını ve Türk şirketlerinin de Yunanistan’da yatırımlar yapmaya başladıklarını belirtti.

Görüşmelerin ardından yapılan ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan iki ülke arasındaki işbirliği hedeflerine değinerek bu konuda Yunanistan ve Türkiye’nin ortak irade sergilediğine değindi. Samaras ise konuşmasında, Yunanistan’ın giderek istikrar sağladığına inandığını ve Türkiye’nin de bir kalkınma yörüngesinde olduğundan her iki ülke için de ikili girişimcilik için uygun koşullar olduğunu ifade etti ve iki ülke arasındaki işbirliğinin desteklenmesin herkesin ortak hedefi olduğunu belirtti.

Ortak basın toplantısında terörle mücadeleye de değinen Başbakan Erdoğan, Yunanistan’ın da geçmişte terörden ciddi zarar görmüş bir ülke olduğunu hatırlattı. Erdoğan ayrıca, terörle mücadelenin ortak bir sorun teşkil ettiğini vurguladı ve her iki ülkenin de teröre karşı mücadelede işbirliği içinde olacağını belirtti. Toplantıda ayrıca Kıbrıs sorununa da değinen her iki Başbakan, sorunun çözülmesinin bölgenin istikrarına katkı sağlayacağını ve soruna ilişkin sıkıntıların aşılmasını temenni ettiklerini belirttiler. Görüşmede ayrıca Heybeliada Ruhban Okulu ve Batı Trakya’daki Türklerin durumu da gündeme geldi.