İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

AB ÜLKELERİ 22’NCİ FASLIN AÇILMASI KONUSUNDA ANLAŞTI

27 Şubat 2013 tarihinde büyükelçiler seviyesinde toplanan AB Daimi Temsilciler Komitesi 22’nci fasıl olan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’na ilişkin açılış kriterini onayladı. Bu gelişmeyi ilk olarak Twitter hesabından duyuran AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Komisyon Üyesi Štefan Füle “Türkiye’nin yeni fasıl açmaya bir adım daha yaklaştığını” ifade etti. Avrupalı kaynaklardan edinilen bilgiye göre AB Dönem Başkanı İrlanda verilen kararı Türk hükümetine bizzat bildirdi. Türkiye’nin yakın bir zamanda Brüksel’e ulaştırması beklenen eylem planı ve eylem planına ilişkin zaman çizelgesinin Avrupa Komisyonu tarafından incelenmesinin ardından AB Konseyi faslın açılmasına ilişkin kararını bildirecek.

Öte yandan, İrlandalı yetkililer, AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile en az bir fasılda müzakereleri başlatmak istediklerini bir kez daha dile getirdi. Bölgeler arasındaki gelişmişlik ve gelir farklarının azaltılmasına yönelik düzenlemeleri ve AB üyeliğiyle bölgelere AB bütçesinden aktarılacak fonları kapsayan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslı  hedeflendiği gibi bu yılın ilk yarısında açılırsa Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde açtığı toplam fasıl sayısı 14’e ulaşacak.

2005’ten bu yana sadece bir fasıl (bilim ve araştırma) açılıp, geçici olarak kapatılabilmiş; AB, 2006’da GKRY ile ilgili sorunları öne sürerek 8 fasılda müzakereleri ve müzakereleri tamamlanan fasılların kapanışını askıya almıştı. Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise 2007’de seçilir seçilmez 5 faslı tek yanlı olarak dondurmuş; GKRY de 2009’da 6 faslı daha tek yanlı veto etme kararı almıştı.