İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

ANASTASIADIS, ANKARA İLE YENİ İLİŞKİLER KURULABİLECEĞİ MESAJINI VERDİ

24 Şubat 2013 tarihinde yapılan seçimlerde GKRY’nin yeni lideri olan Nikos Anastasiadis, görevine başlamasının ardından 28 Şubat tarihindeki Parlamento’da gerçekleşen konuşması öncesinde Ankara ile yeni ilişkiler kurulabileceği mesajını verdi.

Seçimden sonra yaptığı konuşmasında hem Türkiye ile hem de GKRY’nin AB ile olan ilişkilerine değinen yeni lider öncelikli hedeflerini, GKRY’nin ekonomik istikrarını destekleyici reformların hayata geçirilmesi yanında AB’den gelecek mali yardımların kemer sıkma politikaları ile birlikte kullanılması olarak belirtmişti. Ankara ile kurulacak yakın temasları da gündeme getiren Anastasiadis, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda olumlu değerlendirmelerde bulundu.

Yeni Dönemde Yeni İlişkiler: Türkiye’nin AB Üyeliği

Ankara’nın GKRY ile ilgili tavrının değişmemesine rağmen, Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak baktığını belirten Anastasiadis, “Türkiye ile yeni dönemde yeni ilişkilere hazırız” sözleriyle Türkiye ile müzakere masasına oturmak istedikleri sinyallerini verdi. Özellikle Türkiye’nin GKRY hakkındaki düşüncelerinin değişmesi halinde bu yeni dönemin her iki tarafın lehine sonuçlanacağına dikkat çekti. Kıbrıslı Türklerle barış içinde yaşamanın her iki tarafın onayını alan kararlarla olabileceğini savunan Anastasiadis, 2004 tarihli Annan Planı’nın ada için çözüm getireceğine inananlardan biri olarak, Türkiye ile olan sorunların en kısa zamanda çözülmesi için ortak girişimlere hazır olduklarını belirtti. Seçimden sonra KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yeni lidere tebrik mesajı iletilirken, iki taraflı ortak barış zemininde yer almak için bir araya gelme çağrısı yapıldı.