İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

İTALYA’DA GENEL SEÇİM SONRASINDA YAŞANAN GELİŞMELER

İtalya Parlamentosu’nu oluşturan Temsilciler Meclisi  ve  Cumhuriyet Senatosu'nun milletvekillilerini belirlemek için, 24 ve 25 Şubat 2013 tarihlerinde İtalya’da düzenlenen genel seçimlerde hiçbir parti çoğunluğu elde edemedi. Temsilciler Meclisi’nde oyların yüzde 29,5’ini ve Cumhuriyet Senatosu’nda ise oyların yüzde 31,6 elde eden  Pier Luigi Bersani’nin (Demokratik Parti) hükümeti kurma çalışmaları devam ederken, İtalya’da yeni bir hükümet kurulmasının zaman alacağı düşünülüyor.

İtalya’daki seçim sonrası ortaya çıkan belirsiz tablo İtalya ve Avrupa’da piyasaları olumsuz yönde etkiledi. Nitekim seçim sonuçlarının açıklanmasından bir gün sonra, İtalyan Hazinesi yüksek faiz oranları ile 6,5 milyar avro değerinde beş ve on yıl vadeli; 4,83 faiz oranı ile 4 milyar avro değerinde 10 yıl vadeli ve 3,59 faiz oranı ile de 2,5 milyar avro değerinde beş yıl vadeli tahviller çıkardı.

Genel seçimlerde oyların sadece yüzde 10’unu elde eden Başbakan Mario Monti,  İtalya’da uyguladığı reform politikaları ile kamuoyundan büyük tepkiler almaya devam ediyor. Bunun üzerine, 27 Şubat 2013 tarihinde Başbakan Mario Monti ile yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, “Avrupa'nın ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan İtalya'nın, ülkenin ve  tüm Avrupa'nın çıkarına uygun olarak, siyasi istikrarı sağlamak için gerekli şartları yerine getireceği konusunda güveninin tam olduğunu” açıkladı.   Ayrıca, Barroso, şu ana kadar İtalya tarafından uygulanan yapısal reformların piyasaya olan güveni arttırdığını ve uluslararası arenada güvenirliliğin yeniden sağlanması adına önemli rol oynadıklarını” belirtti.