İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA BANKALARIN SERMAYE YETERLİLİĞİNE İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMELER GETİREN CRD IV MEVZUAT TASARISI VE BANKACILARA VERİLEN BONUSLARIN SINIRLANDIRLMASI ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARILDI

Üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri 27 Şubat 2013 tarihinde Bankaların Sermaye Yeterliliğine ilişkin yeni düzenlemeler getiren CRD IV mevzuat tasarısı üzerinde prensipte anlaşmaya vardılar. Tasarının Basel Komitesinin kararıyla Avrupa’da 8.000 kadar bankanın sermaye yeterliliğine ilişkin düzenlemeler getirmesi öngörülüyor. Avrupa Komisyonu’nun İç Pazar ve Hizmetler’den Sorumlu Üyesi Michel Barnier, anlaşmayla bankaların daha sağlam ve şeffaf hale geleceğini açıkladı. İlgili düzenlemeler kapsamında bankaların sermayelerini, toplam varlıklarının yüzde 2 ila 4,5’i arasında artırmaları, üye ülkelerin ilave kurallar getirmeleri halinde sermaye gereksinimlerini toplam varlıklarının yüzde 8’ine kadar çıkarmaları öngörülüyor. Bankaların 30 günlük nakit akımını sağlayacak düzeyde nakit bulundurmaları gerekecek. Ayrıca şeffaflık kuralları gereği, bankalar kâr ve vergilere ilişkin detayları ülke bazında birbirlerine iletecekler.

AP tarafından üzerinde anlaşmaya varılan diğer bir konu da bankacılara verilen ve astronomik tutarlara ulaşan bonuslara ilişkin oldu. Banka bonusları sabit bir tutarı geçemeyecek ancak, istisnai durumlarda bonuslar çift ödeme şeklinde olabilecek.  Böylece AP üyelerinin baskısıyla bankalarda verilen bonuslara ilk defa üst sınır getiriliyor. İngiltere, finans merkezi olarak bu durumdan pek memnun olmamış görünüyor. Yeni kurallara göre bankacılara verilen bonuslar sabit bir ödemeyi aşmayacak. Ancak banka hissedarlarının yüzde 50’sinin olumlu oyu ile çift bonus verilebilecek. Yeterli çoğunluk bulunamadığı takdirde oylamada hazır bulunanların yüzde 75’inin olumlu yönde oyu olması gerekecek. Bonus ödemeleri üçte bir oranında beş yıldan uzun vadeli bono içerebilecek. Avrupa Bankacılık Kurumu (EBA) bu araçların enflasyon, risk alımı ve bonus sisteminin kendi gereklilikleri doğrultusunda çift bonus ödenmesi için izin verilmesi amacıyla nasıl tanımlanacağına karar verecek. Söz konusu kurallar AB27’deki bankalarda ve AB’de kayıtlı ancak AB üyesi olmayan ülkelerdeki şubelerinde 2014’ten itibaren uygulanacak. Michel Barnier çılgın boyutlara varan bonusların sona ermesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti. Alınan önlemlerin AB’de bankacıların iş sözleşmelerini nasıl etkileyecekleri ise henüz belirsiz.  AB’de yaklaşık 9000 banka çalışanı bonus alıyor. Ancak bunların sadece 100 kadarı kurallar kapsamında olacak.