İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

AVRUPA KOMİSYONU “AKILLI SINIRLAR” PAKETİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 28 Şubat 2013 tarihinde, Schengen ülkelerine giriş noktalarındaki işlemleri hızlandırıp, daha basit hale getirmenin yanısıra sınır güvenliğini de artıracak olan “Akıllı Sınırlar” (Smart Borders) paketini açıkladı. Komisyon tarafından önerilen paketin iki ayağı bulunuyor:

  • Kayıtlı Yolcu Programı (Registered Traveller Programme – RTP) kapsamında üçüncü ülkelerden Schengen sınırlarına sıklıkla giriş yapan kişilerin daha kolaylaştırılmış sınır kontrollerine tabi olmaları öngörülüyor.

 

  • Giriş – Çıkış Sistemi (Entry – Exit System – EES) kapsamında ise Schengen alanına giren üçüncü ülke vatandaşlarının giriş ve çıkış tarihleri ile giriş ve çıkış lokasyonları sürekli olarak kayıt altına alınacak.

“Akıllı Sınırlar” paketi ile ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu üyesi Cecilia Malmström, sınır kapılarında yeni ve modern sistemlerin kullanılmasının AB’yi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının sınırları daha hızlı ve sorunsuz geçmesine olanak sağlayacağını ifade etti. Bunun sadece ziyaretçilerin yararına değil, AB ekonomisi için de önemli olacağını ifade eden Komisyon üyesi, sadece 2011 yılında AB’yi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının AB ekonomisine 271 milyar avro katkıda bulunduğunu hatırlattı. Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu üyesi Cecilia Malmström ayrıca, sınırların modern teknoloji ile güçlendirilmesi neticesinde yasadışı sınır geçişlerinin önlenmesinde de ilerleme kaydedileceğini vurguladı.