İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

AVRUPA YATIRIM BANKASI EKONOMİYİ CANLANDIRMAK İÇİN 2015 YILINDA KREDİ HACMİNİ YÜZDE 40 ARTIRACAK

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkanı Werner Hoyer 28 Şubat 2013 tarihinde Brüksel'de gerçekleşen bankanın yıllık toplantısında, süregelen mali ve ekonomik krizde AB’nin uzun vadeli finans kuruluşu olan AYB’nin 2013-2015 döneminde Avrupa'da büyümeyi destekleyici kredi kapasitesini yüzde 40 oranında artırmayı planladıklarını duyurdu.

Bu çerçevede, AYB’nin önümüzdeki üç yıl içinde büyüme ve istihdamı desteklemek amacıyla, 60 milyar avro ilave kredi aktararak yıllık kredi hacmini 65-70 milyar avroya ulaştırması hedefleniyor. Alınan bu tedbir, geçtiğimiz yıl üye devletlerin AYB'nin sermayesini 10 milyar avro artırma kararının ardından gündeme gelmişti. Hoyer bu gelişmeyi "geçen yıl AYB'nın rotasını temelde döngüsel programın aksi yönünde değiştirdiğini" belirterek özetledi. Hover 2013-2015 arasında sağlanacak yüzde 40 kredi finansmanını Avrupa'nın içinde bulunduğu olağandışı koşullar göz önüne alındığında olağanüstü bir çaba olarak değerlendirdi. Hoyer, bankanın bilanço kalitesini koruyacağını vurgulayarak, kredi portföyü ve muhafazakâr risk yönetimi konusunda gösterilecek özenin banka ve yatırımcılar için hayati önem taşıdığını da belirtti.

Öte yandan 2013 yılı için AYB Grubu'nun Avrupa'da KOBİ'lere verdiği desteği artırmak ve dağıtım kanalları ve ürün yelpazesini genişletmek için çaba göstereceklerini hatırlatan Hoyner, ayrıca danışmanlık görevi kapsamında yapısal fonlar gibi mevcut kaynaklardan yararlanarak sermaye piyasalarına sınırlı erişime sahip ülkeler ve bölgeler için de özel destek vereceklerini duyurdu.

Hover, AYB'nın 2012 yılı boyunca "mükemmel kredi derecelendirme standartını” özellikle "ihtiyatlı kredilendirme politikası ve sağlam risk yönetimi" politikasından yararlanarak sürdürdüğünden bahsederek, geçen yılın sonunda 508 milyar avroya ulaşan toplam aktiflerinin, AYB'yi en büyük çok taraflı finans kuruluşu yaptığını hatırlattı. Piyasalardaki istikrarsızlığa rağmen sermaye yeterlilik oranını yüzde 23,1 seviyesinde tutturmayı başaran bankanın, cari yıl için bazı ön finansman kredileri de dahil olmak üzere uluslararası sermaye piyasalarına sağladığı kredi hacmi 71.3 milyar avroya ulaştığı tahmin ediliyor.