İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2013

2013 YILI AVRUPA DEMİRYOLU ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

2013 Yılı Avrupa Demiryolu Ödülleri, 26 Şubat 2013 tarihinde Avrupa Demiryolu ve Altyapı Endüstrisi Topluluğu (CER) ve Avrupa Demiryolu Endüstrisi Birliği (UNIFE) tarafından düzenlenen resepsiyonda, sahiplerini buldu. Avrupa Demiryolu Ödülleri, 2007 yılından bu yana, iktisadi ve çevresel açıdan sürdürülebilir demiryolu ulaşımının gelişiminde üstün siyasi ve teknik başarılar gösteren kişilere veriliyor. Jüride ise, büyük demiryolu ve demiryolu endüstrisi şirketlerinin genel müdürleri ve siyasi karar alıcılar bulunuyor. Ödül kapsamında verilen 10.000 avro’luk para ödülü ise, kazananların tercihleri doğrultusunda bir sivil toplum kuruluşuna (STK) bağışlanıyor.

2013 Avrupa Demiryolu Siyasi Ödülü, 1993-2008 yılları arasında İsviçre Federal Demiryolları’nın Genel Müdürü olarak görev yapan Benedikt Weibel’e; Teknik Ödülü ise, İsviçreli AAE Ahaus-Alstätter Eisenbahn AG şirketi Teknik Direktörü Dr. Johanness Nicolin’e verildi. Siyasi Ödül’ün sahibi Wiebel, para ödülünü iş arayan kişilere yardımı amaçlayan Sperenza adlı İsviçreli STK’ya, Teknik Ödül’ün sahibi Nicolin ise, para ödülünü UNICEF’e (Birlemiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) bağışladı.

Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı ve Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Siim Kallas, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanan Dördüncü Demiryolu Paketi’nin önemli noktalarının altını çizdi ve Avrupa demiryollarının tarihindeki en radikal değişikliğin eşiğinde olduğunu vurguladı. Kallas, konuşmasında, Avrupa demiryolu piyasasını yenilikçiliği teşvik etmek ve daha kaliteli hizmet sağlamak üzere yeniden şekillendirmek için bazı radikal kararlar alınması gerektiğini vurguladı.