İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 MART - 3 NİSAN 2012

6’NCI AB – GÜNEY KORE ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6’ncı AB-Güney Kore Zirvesi Güney Kore’yi temsilen Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, Avrupa Birliği’ni temsilen ise, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımıyla 28 Mart 2012 tarihinde Seul’de gerçekleştirildi.

Zirvenin gündemini, AB-Güney Kore ilişkileri, stratejik işbirliği ve Serbest Ticaret Anlaşması’nın etkilerinin yanı sıra; başta iklim değişikliği, nükleer güvenlik ve dünyadaki ekonomik durum olmak üzere kürsel sorunlar; Kuzey Kore, Afganistan, Suriye ve Somali’deki gelişmeler gibi bölgesel ve uluslararası siyasi konular oluşturdu. Zirvedeki, bir diğer önemli gündem maddesi ise İran'ın nükleer programıydı. Taraflar, Kuzey Kore’nin füze planından derin endişe duyduklarını açıkladılar ve Pyongyang hükümetine nükleer programını askıya alması çağrısında bulundular.

Avrupa Birliği ve Güney Kore, insan hakları alanında işbirliklerini güçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütmeye karar verdiler. Ayrıca, Avrupa Birliği ve Güney Kore arasında eğitim, bilim, araştırma ve yenilikçilik alanlarında işbirliklerinin geliştirilmesi için öğrenci ve personel değişiminin teşvik edilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda, özellikle Erasmus Mundus Programı ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen Ortak Girişimler (Joint Initiatives) çerçevesinde işbirliklerinin arttırılması öngörülüyor.