İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 MART - 3 NİSAN 2012

AVRUPA KOMİSYONU 14 HAVA TAŞIMACILIĞI ŞİRKETİYLE PENCERE VE CAM ÜRETİCİSİ 9 ŞİRKETE KARTEL OLUŞTURDUKLARI GEREKÇESİYLE PARA CEZASI VERDİ

Avrupa Komisyonu 28 Mart 2012 tarihinde dört ayrı kartel yapılanmasında yer aldıkları gerekçesiyle hava taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren 14 şirkete toplam 169 Milyon Avro para cezası verdi. Komisyon ayrıca pencere ve cam kapı çerçevesi üreticisi dokuz şirketi de kartel oluşturdukları nedeniyle 86 Milyon Avro para cezasıyla cezalandırdı.

Komisyon, havayolu kargo şirketlerinin İngiliz NES (New Export System) ve Amerikan AMS (Advanced Manifest System) sistemlerini kullanırken ücret (charge) ve ek ücret (surcharge) mekanizmalarında AB rekabet kurallarına aykırı olarak anlaşmalı şekilde hareket ettiklerine karar verdi. Rekabete aykırılığın özellikle Avrupa-ABD ve Çin/Hong Kong-Avrupa hatlarında gerçekleştiğini tespit eden Komisyon, kartele katılan şirketlerin sebze isimlerini kod olarak kullandıkları “Gardening Club” adı altında yaptıkları düzenli toplantılarda aralarında anlaşarak taşıma fiyatlarını belirlediklerine karar verdi. Kartelde yer alan başlıca şirketler, Kuehne+Nagel, Panalpina, Schenker, UPS ve Deutsche Bahn oldu. Komisyon, kartelin ortaya çıkarılmasında kendisiyle işbirliği yaptıkları için bazı şirketlere uyguladığı para cezasında yüzde 20 ila yüzde 50 arasında değişen oranlarda indirim yaptı.

Komisyon aldığı bir diğer kararda 1 Milyar Avro’luk pencere ve cam kapı çerçeveleri üretimi pazarında 1999 ve 2007 yılları arasında anlaşmalı fiyat uyguladıkları gerekçesiyle dokuz şirkete (Roto, Gretsch-Unitas, Siegenia, Winkhaus, Hautu, Fuhr, Strenger, Maco ve AGB) toplam 86 Milyon Avro para cezası verdi.