İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin gündemi yolsuzluk soruşturmaları ile ilgili gelişmeler nedeniyle oldukça hareketliydi. Türkiye’nin AB’ye ilişkin gündeminde ise bir önceki bültende haberini verdiğimiz geri kabul anlaşmasının imzalanması ve vize serbestisi diyaloğu sürecinin başlamasının yankıları devam etti. Bu konuyla ilgili olarak İKV’nin hazırladığı basın açıklaması ve bilgi notuna internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz haftanın diğer bir önemli olayı, Türkiye ve Meksika ile ilgiliydi. Türkiye ve Meksika arasında serbest ticaret anlaşmasının (STA) müzakerelere açılması kararı, Cumhurbaşkanı Gül ile Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto’nun resmi görüşmesi sırasında duyuruldu. Bilindiği üzere, Meksika’nın AB ile serbest ticaret anlaşması 2000’den bu yana yürürlükte. Ancak AB ile gümrük birliği içinde olan Türkiye’nin Meksika ile henüz serbest ticaret anlaşması bulunmuyor.

Ayrıca Dünya Bankası “Türkiye Ekonomi Notu” başlıklı Aralık 2013 dönemine ait bir rapor yayımladı. Türkiye ekonomisinin bu yıl içinde hız kazandığı belirtilen raporda,  bu iyileşmenin Türkiye ekonomisinin gerçek potansiyelini yansıtmadığı hususuna dikkat çekiliyor. Ekonomik potansiyelini gerçekleştirmek için Türkiye’nin yapısal reformlara ağırlık vermesi, iş yapma ortamının iyileştirilmesi, eğitim kalitesinin artırılması ve iş gücü piyasasının daha esnek hale getirmesi gerektiği belirtiliyor.

Bu hafta AB gündeminde yer alan ve 17 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen Genel İşler Konseyi toplantısında, genişleme politikası üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu. Konsey toplantısının sonuç belgesinde, Türkiye ile ilgili olarak, 22’nci faslın açılmasının ardından hız kazanan müzakere sürecinin aynı hızla sürdürülmesinin önemine dikkat çekildi. Öte yandan, Karadağ ile yargı, temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarının ele alınması ile beraber Sırbistan ile katılım müzakerelerinin başlatılmasına yönelik ilk hükümetlerarası konferansın Ocak 2014 tarihinde yapılmasına karar verildi. Arnavutluk ile ilgili olarak da adaylık statüsünün Haziran 2014 tarihinde verilebileceği belirtildi.

19-20 Aralık 2013 tarihinde yapılan AB Konseyi'nde savunma ve güvenlik konuları geniş yer tuttu. AB Konsey Başkanı Van Rompuy açıklamalarında, yeni tehditler göz önünde bulundurulduğunda, AB'nin yakınındaki bölgelerde daha aktif rol alması gerektiğini ifade etti. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ise, daha güçlü, inandırıcı ve ortak bir güvenlik ve savunma politikası etrafında şekillenen bir küresel etkinlik üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Zirve'de ayrıca Bankacılık Birliği konusunda yasama dönemi bitimine kadar bir anlaşmaya varma talebi dile getirildi. Mali yardımlara ilişkin uzlaşı için Ekim 2014 tarihi verildi.

Öte yandan Almanya ve AB genelinde bir süredir merakla beklenen hükümet kurma girişimleri sonuçlandı. Almanya’da Muhafazakârlar (CDU-CSU) ve Sosyal Demokratlar'ın (SPD) koalisyon hükümeti üzerinde anlaşmaya varmasının ardından, 17 Aralık 2013 tarihinde Parlamento’nun alt kanadı Bundestag’da düzenlenen oylamayla güvenoyu alan Angela Merkel, üçüncü kez Başbakan oldu.

Ayrıca Jean Monnet Burs Programı 2014-2015 akademik yılı duyurusu, AB Bakanlığı tarafından yayımlandı. Söz konusu burs programı, AB alanında uzmanlaşmış personel sayısını artırmaya yönelik AB müktesebatının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli idari kapasitenin oluşturulmasını hedefliyor.

AB Kurumları'nın bu hafta ve önümüzdeki hafta tatil olması nedeniyle, yeni yılda bir sonraki bültenimizle sizlerle buluşmayı temenni ediyoruz.

Tüm okuyucularımıza iyi yıllar dileriz.