İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

TÜRKİYE VE MEKSİKA ARASINDA STA’NIN BAŞLATILMASINA ONAY

Cumhurbaşkanı Gül ile görüşen Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto’nun Türkiye ziyareti sırasında Türkiye ve Meksika arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlatılmasına yönelik mutabakata varıldığı açıklandı. Bölgesel konumları gereği iki ülkenin birbiriyle komşu pazarlara açılma imkânı sağlayabileceğine vurgu yapılıyor.

18 Aralık 2013 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Türk-Meksika İş Konseyi’ne katılan Devlet Başkanı Nieto, iki ülkenin rekabetçi ve gelişme gösteren ekonomilere sahip olduğuna ve karşılıklı yatırım imkânlarının ve iş potansiyelinin genişliğine dikkat çekti. Sadece ekonomi alanında değil, aynı zamanda kültür, eğitim, turizm ve teknoloji alanlarında eksikliği hissedilen işbirliği imkânlarının da artırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin AB’ye ihracat yapmasıyla Meksika’nın ABD’ye ihracat yapması arasındaki benzerliğe dikkat çeken Nieto, hem Asya Pasifik bölgesiyle hem de Türkiye gibi bölgesel konumu önemli olan bir ülkeyle kurulacak yakın ilişkiler çerçevesinde, ortaklarını daha iyi anlamaya çalıştıklarını kaydetti. Nieto, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne üyeliği ve Meksika’nın da AB ile STA’sının bulunmasını Türkiye’nin lehine olabilecek bir durum olarak değerlendirdi.

Toplantıya katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise yaptığı konuşmada, Meksika ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını ve vizelerin kaldırılmasını çok önemsediklerini belirterek, "İki ülke işadamlarının da hükümetlerden böyle bir beklenti içinde olduklarını biliyoruz. Eğer biz siyasiler olarak gerekli adımları atarsak, iş dünyamızın iki ülke arasındaki ilişkileri şahlandıracaklarına olan inancımız tamdır" dedi.

Toplantıda söz alan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, görüşmeler sonucu ortaya çıkan ortaklık deklarasyonunun her iki ülkenin küresel boyuttaki konumunu daha da belirginleştireceğini ifade etti. Yaklaşık 1 milyar dolar civarında seyreden ikili ticaret hacminin istenilen seviyeyi yansıtmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Meksika’yı daha iyi tanımasına yol açacak ve ticareti geliştirecek olan bu ortaklıkla ikili ekonomik ilişkilerin çok daha ileri seviyelere çıkarılabileceğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, Meksika’nın AB ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmasının 2000 yılından beri yürürlükte olduğunu, bunun yanında gümrük birliğinden dolayı Meksika malları Türkiye’ye girerken, Türk mallarının Meksika’ya girişinde gümrük duvarları ile karşılaşmasının haksızlık olduğunu ve Meksika ile imzalanacak bir serbest ticaret anlaşmasının bu soruna kökten çözüm getirebileceğini sözlerine ekledi.