İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

ALMANYA’DA ÜÇÜNCÜ MERKEL DÖNEMİ BAŞLIYOR

Almanya'da muhafazakârlar (CDU-CSU) ve Sosyal Demokratların (SPD) “büyük koalisyon” hükümeti üzerinde anlaşmaya varmasının ardından 17 Aralık 2013 tarihinde Parlamento’nun alt kanadı Bundestag’da düzenlenen oylamayla güvenoyu alan Angela Merkel üçüncü kez Başbakan oldu.

Önümüzdeki dört yıl boyunca Almanya’yı yönetmeyi sürdürecek olan Merkel’in kabinesinde Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble görevini sürdürecek. İsminin avronun istikrarı ve bunu sağlamaya yönelik politikalarla beraber anıldığı dile getirilen Schäuble’nin yanı sıra Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak da SPD’nin lideri Sigmar Gabriel görev yapacak. Bir önceki hükümette Dışişleri Bakanlığı yapan Guido Westerwelle ise görevi SPD’den Frank-Walter Steinmeier’e devredecek. Hatırlanacağı üzere Steinmeier 2005-2009 yıllarındaki ilk Merkel hükümetinde de aynı görevi yürütmüştü.

İstihdam Bakanlığı görevini üstleneceği açıklanan Andreas Nahles’i önümüzdeki dönemde saat başı 8, avro olarak belirlenen asgari ücret uygulamasını yürürlüğe sokmak, yeni hükümetin programında yer verilen düşük emekli maaşlarını iyileştirmek ve bir kira kontrol mekanizmasını devreye sokmak gibi zorlu görevler bekliyor.

Yeni kabinede dikkat çeken bir diğer isim ise Angela Merkel’in halefi olarak görülen ve ilk kadın Savunma Bakanı olan Ursula von der Linden. Bunun yanında, yeni kabinede Aydan Özoğuz‘un Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilmesiyle, ülke tarihinde ilk kez Türk kökenli bir ismin federal düzeyde bakan olması öne çıkan diğer bir gelişmeyi oluşturuyor.

Üçüncü dönemine başlayan Angela Merkel ilk olarak Bankacılık Birliği’nin ele alınacağı AB Zirvesi’ne katılması gündemi dışında, yeni yılda Merkel’in odak noktasının iç politika olması ve yükselen elektrik fiyatlarının sebebi olarak gösterilen karmaşık yenilenebilir enerji kanununda değişiklikler yapılması bekleniyor.