İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

JEAN MONNET BURS PROGRAMI 2014-2015 AKADEMİK YILI BAŞVURULARI BAŞLADI

AB alanında uzmanlaşmış personel sayısını artırmak suretiyle AB müktesebatının etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla gerekli idari kapasitenin oluşturulmasını amaçlayan Jean Monnet Burs Programı 2014-2015 akademik yılı duyurusu, AB Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Faaliyete geçirildiği 1990-1991 akademik yılından bu yana Türkiye’den 1500 yararlanıcıya 16 AB ülkesinde öğrenim görme imkânı sağlayan Jean Monnet Burs Programı’ndan bu yıl 170 kişinin yararlandırılması öngörüldü. Bu kapsamda, bursiyerlere toplam 6,6 milyon avro ayrıldı. Jean Monnet Burs Programına kamu personeli, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları, üniversite personeli ve üniversite öğrencilerine yurtdışında öğrenim görme imkânı sağlıyor. Bursun yüzde 60’ının kamu sektörüne, yüzde 30’unun üniversitelere ve 10’unun özel sektöre tahsis edilmesi planlandı.

Jean Monnet Burs Programı kapsamında burs almaya hak kazananlar, AB üye ülkelerindeki bir üniversitede en az üç ay en fazla on iki ay süreyle yüksek lisans öğrenimi görebilecek veya araştırma programlarına katılabilecek. AB Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, kazanılan bursların ertelenmesi veya uzatılmasının söz konusu olmayacağı belirtildi ve akademik çalışmaların bitiş tarihinin 31 Aralık 2015 tarihini geçmemesi gerektiği kaydedildi.

AB tarafından finanse edilen ve AB Bakanlığı tarafından yürütülen Jean Monnet Burs Programı’na başvurular 10 Şubat 2014 saat 17.00’de sona ereceği belirtildi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Jean Monnet Burs Programı ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye AB takımının yeni üyelerini aradıklarını ifade etti ve soysal ve profesyonel açıdan donanımlı Jean Monnet bursiyerlerinin AB ülkelerinin en saygın eğitim kurumlarında AB müktesebatının çeşitli başlıklarında yüksek lisans eğitimi aldıklarını ve araştırma programlarına katıldıklarını ve Türkiye’nin AB katılım sürecine farklı boyutlarda çok değerli katkılar sağladıklarını belirtti. Bağış, geleceğin avrokratları ve AB vizyonlu işadamları olarak değerlendirdikleri Jean Monnet bursiyerlerinin yaptıkları akademik çalışmalarda, AB’deki değişimi, gelişimi ve güncel konuları yakından takip ettiklerini gördüklerini kaydetti. Jean Monnet bursiyerlerinin Türkiye ve AB’nin ortak geleceğine yön vereceklerine inandığını ifade eden Bağış, ilgilenen herkesi Jean Monnet Burs Programı’na başvurmaya davet etti.

Jean Monnet Burs Programı 2014-2015 akademik yılı başvuru rehberi ve formu ile başvuru süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.ab.gov.tr/index.php?p=49312&l=1 internet sitesi ziyaret edilebilir.