İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

MACARİSTAN VE TÜRKİYE ARASINDA VİZE KOLAYLIĞI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 17-18 Aralık tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye-Macaristan Dostluk Antlaşması’nın 90’ıncı yıldönümüne denk gelen ziyaret kapsamında Macar Başbakanı Orban, İstanbul’da Macar Kültür Merkezi'nin açılışının ardından, DEİK ve MÜSİAD işbirliğinde gerçekleştirilen “Türk-Macar İş Forumu”na katıldı. Macar Başbakan 18 Aralık’ta Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.  İki başbakan Türkiye ve Macaristan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) kurulmasına dair ortak siyasi bildiriyi imzalayarak, her iki taraftan ilgili bakanların katılımıyla YDSK’nın ilk toplantısını gerçekleştirdiler. Söz konusu toplantıda Kıbrıs sorunu, SuriyeMısır, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeler, iki ülkenin ve Avrupa'nın enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla işbirliği imkânları yanında, ticaret hacminin 2015 yılına kadar 5 milyar dolara çıkarma hedefi ele alındı.

Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Slovakya’nın ardından Macaristan’a uygulanan vizenin kaldırıldığını belirterek,  Macar halkının Türkiye'ye gelişinin kolaylaşması ile iki halkın kaynaşmasına katkıda bulunacağını kaydetti. Başbakanlık binasında ayrıca her iki ülke başbakanının huzurunda, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın da katılımlarıyla, Macaristan diplomatik misyonları ve MÜSİAD arasında “Schengen vize kolaylık anlaşması “imzalandı. AB üyesi Macaristan'la yapılan bu anlaşma ile MÜSİAD üyesi işadamları Macaristan'a daha kolay giriş yapabilecek.

Macar Başbakanı’nın ziyaretinde Macaristan ile Türkiye arasında işadamlarına vize kolaylığı sağlayan anlaşmaların yanısıra, çevre, enerji, ormancılık, su işleri, kültür, eğitim ve medya alanlarına ilişkin olmak üzere toplam 29 anlaşma imzalandı.

Macaristan'ın Türkiye'nin AB üyelik sürecine verdiği desteğin teyit edildiği Macar Başbakanı Orban’ın Türkiye ziyareti öncesinde Macaristan Büyükelçiliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı 18 ilden 36 ticaret ve sanayi odası arasında vize kolaylığı sağlayan anlaşma, Ankara’da 13 Aralık 2013 tarihinde AB Bakanlığı binasında imzalanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu anlaşma, vize alım sürecini basitleştirip, hızlandırarak Türk işadamlarının Macaristan’dan uzun süreli ve çoklu girişli Schengen vizesi almalarını sağlıyor. Bu sayede, AB ile vize müzakereleri tamamlanana dek, Macaristan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin artırılması amaçlanıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Macaristan’ın geliştirdiği vizeyi “kolaylaştırıcı formül” sayesinde, işadamlarının TOBB’a bağlı oda ve borsalardan referans mektubu alarak Macaristan Büyükelçiliği’ne başvurduklarında, uzun süreli ve çok girişli Schengen vizesi alabileceklerini kaydetti.

Macaristan’ın Türkiye ile ekonomik, askeri ve kültürel bağlarını geliştirme isteğini dile getiren Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Judos Hovari ise, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılın sonuna kadar 2,5 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini kaydetti. Orta Avrupa’da merkez ülke konumunda bulunan Macaristan ile Türkiye arasındaki ticaretin yüzde 90 kadarını sanayi ürünleri oluşturuyor.