İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

DAVUTOĞLU AB BÜYÜKELÇİLERİ İLE BİRARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 20 Aralık 2013 tarihinde AB Dönem Başkanı Litvanya Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde AB ülkeleri Büyükelçilerinin katılımlarıyla düzenlenen yemeğe katıldı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu yemek sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecinde 2013 yılında bir faslın açılmasından duyulan memnuniyeti dile getirdi. Davutoğlu 2014 yılı içinde yeni fasılların açılmasının ve katılım sürecinin canlandırılmasının beklendiğini söyledi. Diğer yandan, Türk vatandaşlarına AB ülkelerine vizesiz seyahat imkânı sağlayacak olan Vize Diyaloğu’nun başlatılmasının tarihi bir gelişme olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin bu süreci en kısa sürede başarıyla tamamlamaya kararlı olduğunu vurguladı.

Kıbrıs konusunda Türkiye ve Türk tarafının barış yönündeki çabalarını Büyükelçilere aktaran Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kıbrıs Rum tarafının bugüne kadar aynı iradeyi ortaya koyamadığını, Ada'da taraflar arasında devam eden ortak açıklama metni müzakerelerinde de Türk tarafı gösterilen yapıcı tutumun halen karşılık bulmadığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) görüşmelerinin Türkiye açısından önemine dikkat çekerek, AB ile Gümrük Birliği bulunan Türkiye'nin TTIP’in dışında bırakılmasının mümkün olamayacağına vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca, mevcut bölgesel ve uluslararası ortam ışığında Türkiye-AB stratejik diyaloğunun önemine işaret etti ve Balkanlar, Kafkaslar, Doğu Ortaklığı ve Orta Doğu bağlantılı gelişmelere değindi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu gerek Priştina-Belgrad diyaloğu, gerek Bosna-Hersek’teki gelişmelerde Türkiye ile AB'nin ortak hedeflere sahip olduğunu belirterek Türkiye’nin bu konuda daha yakın işbirliğine hazır olduğunu söyledi. Ermenistan’a gerçekleştirdiği son ziyaret hakkında bilgi veren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin bölgesel barış ve istikrara yönelik bütünsel yaklaşımını anlattı ve Türkiye’nin bu yaklaşıma uymak kaydıyla Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi de dâhil atılacak her adımı destekleyeceğini belirtti. Öte yandan, Türkiye’nin AB’nin Doğu Ortaklığı politikasına büyük önem verdiğini kaydederek, son gelişmelerin bu konuda da Türkiye ile AB arasında daha yakın istişare ve işbirliği yapılması gereksinimini ortaya koyduğunu vurguladı. Orta Doğu konusunda Suriye ve Mısır’daki gelişmelere ilişkin Türkiye’nin görüşlerini paylaşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin her iki hususta da ilkeli bir tutum izlediğini, bu konularda AB’yle eşgüdüm ve işbirliğine önem verdiğini söyledi. (Kaynak: T. C. Dışişleri Bakanlığı, http://www.mfa.gov.tr/disisleri-bakani-davutoglu-ab-buyukelcileriyle-biraraya-geldi.tr.mfa