İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

AB ZİRVESİ YAPILDI

19-20 Aralık 2013 tarihlerinde toplanan AB Konseyi ortak güvenlik ve savunma politikasını ele aldı. AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ve Avrupa Komisyonu Başkanı’nın katıldığı zirve toplantısına AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy başkanlık etti. Konsey’de AB’nin savunma alanında yeteneğinin artırılması, savunma sanayinin güçlendirilmesi ve ortak AB operasyonlarının genişletilmesine yönelik kararlar alındı.

AB Konsey Başkanı Van Rompuy, stratejik görünümün hızla değiştiğini, yeni tehditlerin ortaya çıktığını ve AB’nin yakınındaki bölgelerde daha aktif olmasının beklendiğini vurguladı. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ise, Avrupa’nın dünya sahnesinde rolünü hakkıyla yerine getirebilmesi için güçlü, inandırıcı ve ortak bir güvenlik ve savunma politikasına ihtiyacı olduğuna ve bunun için de rekabetçi ve etkin bir güvenlik ve savunma sektörünün geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, savunma politikası alanında ilerleme kaydedildiğini ve üye devletlerin savunma yeteneğinin artırılması için, aynı techizat ve silahların kullanılması, özellikle uzaktan kumandalı uçak sistemleri, havada yakıt ikmali, uydu haberleşmesi ve siber güvenlik alanlarında üye devletlerin ortak yetenek oluşturmaya önem vermesi gerektiğini hatırlattı.

AB Üyesi Devletler Zirve’de, Fransa’nın Afrika Birliği misyonuna destek amacıyla, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiği operasyona tam destek verdi. Zirve’de Ukrayna’daki siyasi krizin demokratik ve Ukrayna halkının umutlarına cevap verecek şekilde çözümlenmesi ve insan haklarına saygılı olunması çağrısında bulunuldu. Ayrıca AB’nin derin ve kapsamlı serbest ticaret alanı oluşturulması da dâhil olmak üzere, Ukrayna hazır olduğunda ortaklık anlaşmasını imzalayacağı belirtildi. AB ile Gürcistan ve Moldova arasında parafe edilen ortaklık anlaşmalarının da en geç Ağustos 2014 tarihine kadar imzalanacağı vurgulandı.

Bankacılık birliği alanında AB Konseyi, tek banka çözüm mekanizmasının bu yasama dönemi sonuna kadar kabul edilmesini talep etti. Bu konuda üye devlet maliye bakanları ve Avrupa Parlamentosu arasında uzlaşma sağlanmıştı.

Mali yardımlarla ilgili reform ve üye devletler arasında imzalanması önerilen “büyüme, istihdam ve rekabetçilik ortaklıkları” konusundaki anlaşma ise Ekim 2014 tarihine ertelendi.