İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-22 ARALIK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin gündemi yolsuzluk soruşturmaları ile ilgili gelişmeler nedeniyle oldukça hareketliydi. Türkiye’nin AB’ye ilişkin gündeminde ise bir önceki bültende haberini verdiğimiz geri kabul anlaşmasının imzalanması ve vize serbestîsi diyaloğu sürecinin başlamasının yankıları devam etti. Bu konuyla ilgili olarak İKV’nin hazırladığı basın açıklaması ve bilgi notuna internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

İKV’DEN YENİ YAYIN: BATI BALKANLAR AB YOLUNDA

İKV Uzman Yardımcısı Yeliz Şahin tarafından kaleme alınan ve Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek ve Kosova’nın AB ile bütünleşme sürecine ve bu süreçte yaşadıkları zorluklara ayna tutmayı amaçlayan “Batı Balkanlar AB yolunda” (İKV yayın no:267) başlıklı yayın, Aralık 2013’te İKV yayınları tarafından yayımlandı.

Devamını Oku

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ VİZE MUAFİYET SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AB ile Vize Muafiyet Diyaloğu’nun başlamasına yönelik bir değerlendirmede bulundu.

Devamını Oku

DAVUTOĞLU AB BÜYÜKELÇİLERİ İLE BİRARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 20 Aralık 2013 tarihinde AB Dönem Başkanı Litvanya Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde AB ülkeleri Büyükelçilerinin katılımlarıyla düzenlenen yemeğe katıldı.

Devamını Oku

AB ZİRVESİ YAPILDI

19-20 Aralık 2013 tarihlerinde toplanan AB Konseyi ortak güvenlik ve savunma politikasını ele aldı. AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ve Avrupa Komisyonu Başkanı’nın katıldığı zirve toplantısına AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy başkanlık etti. Konsey’de AB’nin savunma alanında yeteneğinin artırılması, savunma sanayinin güçlendirilmesi ve ortak AB operasyonlarının genişletilmesine yönelik kararlar alındı.

Devamını Oku

TÜRKİYE VE MEKSİKA ARASINDA STA’NIN BAŞLATILMASINA ONAY

Cumhurbaşkanı Gül ile görüşen Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto’nun Türkiye ziyareti sırasında Türkiye ve Meksika arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlatılmasına yönelik mutabakata varıldığı açıklandı. Bölgesel konumları gereği iki ülkenin birbiriyle komşu pazarlara açılma imkânı sağlayabileceğine vurgu yapıldı.

Devamını Oku

DÜNYA BANKASI’NIN “TÜRKİYE EKONOMİ NOTU” YAYIMLANDI

Dünya Bankası Aralık 2013 dönemi “Türkiye Ekonomi Notu” başlıklı kısa raporunu yayımladı. Söz konusu raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl içinde hız kazandığı belirtiliyor. Ancak bu iyileşmenin Türkiye ekonominin potansiyelini yansıtmadığı hususuna dikkat çekiliyor. Raporda, Türkiye’nin 2013 yılında da enflasyon ile dış dengesizliğin endişe konusu teşkil etmeyi sürdürdüğü ifade ediliyor.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER KONSEYİ GENİŞLEME POLİTİKASINA ODAKLANDI

17 Aralık 2013 tarihinde yapılan ve Üye Devletlerin Dışişleri Bakanlarından oluşan Genel İşler Konseyi toplantısında, genişleme politikası ele alındı. AB Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı Litvanya’nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, genişlemenin AB’nin kilit bir politikası olmaya devam ettiğini bildirdi. Konsey toplantısının sonuç belgesinde, Batı Balkan ülkelerinin AB perspektifi ve bu perspektifin dönüştürücü ve istikrar sağlayıcı etkisi teyit edildi ve kriterleri karşılamalarına bağlı olarak, AB’nin bütünsel bir parçası olacakları belirtildi.

Devamını Oku

ALMANYA’DA ÜÇÜNCÜ MERKEL DÖNEMİ BAŞLIYOR

Almanya`da muhafazakârlar (CDU-CSU) ve Sosyal Demokratların (SPD) “büyük koalisyon” hükümeti üzerinde anlaşmaya varmasının ardından 17 Aralık 2013 tarihinde Parlamento’nun alt kanadı Bundestag’da düzenlenen oylamayla güvenoyu alan Angela Merkel üçüncü kez Başbakan oldu.

Devamını Oku

JEAN MONNET BURS PROGRAMI 2014-2015 AKADEMİK YILI BAŞVURULARI BAŞLADI

AB alanında uzmanlaşmış personel sayısını artırmak suretiyle AB müktesebatının etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla gerekli idari kapasitenin oluşturulmasını amaçlayan Jean Monnet Burs Programı 2014-2015 akademik yılı duyurusu, AB Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Devamını Oku

MACARİSTAN VE TÜRKİYE ARASINDA VİZE KOLAYLIĞI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 17-18 Aralık tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye-Macaristan Dostluk Antlaşması’nın 90’ıncı yıldönümüne denk gelen ziyaret kapsamında Macar Başbakanı Orban, İstanbul’da Macar Kültür Merkezi`nin açılışının ardından, DEİK ve MÜSİAD işbirliğinde gerçekleştirilen “Türk-Macar İş Forumu”na katıldı.

Devamını Oku