İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 SUBAT 2011

AB KURUMLARINDA BÜTÇE KISINTISI

Avrupa Bütçe Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Janutsz Lewandowski 8 Şubat’ta yaptığı açıklamada, başta Avrupa Komisyonu olmak üzere AB kurumlarını, idari harcamalarını kısarak üye ülkelerin aldığı kemer sıkma önlemleriyle paralel şekilde hareket etmeye çağırdı. Lewandowski, bu amaçla 3 Şubat’ta AB kurumları başkanlarına birer mektup göndermişti. Lewandowski, Nisan 2011’de ortaya konulacak olan 2012 yılı AB bütçesine ilişin taslakta bütün AB kurumlarının idari harcamalardaki artışın yüzde 1’in altında kalması önersinde bulunmaya hazırlanıyor. 2011 bütçesinde idari harcamalar 2010’a göre yüzde 3,4 artışla 8,2 milyar Avro olarak öngörülmüştü.

Lewandowski, idari harcamaların AB bütçesinde yüzde 5,7 gibi düşük bir paya sahip olmakla birlikte mevcut ekonomik ortamda idari harcamaların daha sıkı kontrole tabi olması gerektiğini belirtti. Lewandowski’nin sözcüsü Patrizio Fiorilli de birçok AB ülkesi bütçe sorunları yaşarken ve kurumların bütçeleri AB üye ülkelerinin katkılarıyla sağlanırken AB kurumlarının da kemer sıkma politikası uygulaması gerektiğini söyledi. İdari harcamaların bölgesel politika, tarım gibi faaliyet alanlarına ilişkin harcamalardan daha kolay tasarruf edilebileceğini belirten Fiorilli, bunun ülkelerin ve vergi mükellefi yurttaşların yükümlüklerini hafifletmesine katkı sağlayacağını da ekledi.

Lewandowski ise, 2012 için idari harcamalardaki artışın yüzde 1 ile sınırlandırılmasının idari giderlerde, konferans, toplantılar ve elçiliklerde kullanılan iletişim teknolojilerinin yanı sıra basılan araştırma ve yayınlarda da büyük ölçüde kesinti anlamına geleceğini belirtti. Ayrıca 2010 ve 2011 de olduğu gibi 2012 için de yeni personel alımı söz konusu olmayacak. Avrupa Komisyonu 2013 sonrası, gelecek çok yıllı mali programını Haziran ayı sonunda ortaya koyacak.