İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 SUBAT 2011

YUNANİSTAN’DA HALK HÜKÜMETE, HÜKÜMET DE AB’YE TEPKİLİ

2008 yılının son çeyreğinde kesin olarak ortaya çıkan  “Küresel Ekonomik Kriz”in etkileri Yunanistan’da halen devam ediyor. Bu ekonomik krizden son derece olumsuz etkilenen Yunanistan’da hükümet son olarak, memur ve emekli maaşlarına kısıtlama getirirken, toplu taşıma ücretleri ile otoyollardaki geçiş ücretlerine zam yaptı. Ancak, getirilen bu yeni zamları tepkiyle karşılayan Yunan halkı, özellikle sol eğilimli partilerin başını çektiği kampanyalar çerçevesinde, toplu taşıma araçlarına biletsiz binmeye ve otoyol geçiş ücretlerini ödememeye başladı. Henüz tamamlanmayan otoyollar için geçiş ücretlerine zam yapılması protestocular tarafından “soygunculuk” olarak tanımlanırken, Avrupa Birliği standartlarına aykırı bir şekilde ücretli otoyollara paralel olan ücretsiz yan yolların kapatılması ve sürücülerin ücretli yolları kullanmaya zorlanması büyük tepki topladı. Zamları ve tüm bu gelişmeleri protesto eden Yunan halkının yanında, maaşlarına kısıtlama getirilen memur ve emekliler ve daha birçok farklı sektör çalışanı hükümete karşı protesto gösterileri yürütmeye devam ediyor.

Tüm bu protesto gösterilerinin yanı sıra Yunanistan’daki mali krizi incelemek üzere Atina’da bulunan Troyka Heyeti de Yunanistan’da ayrı bir diplomatik krize neden oldu. Yunanistan’ın Başkenti Atina’da mali kriz ve önlem reformları ile ilgili incelemelerde bulunan heyet ( AB-Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri) 12 Şubat 2011 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, Yunanistan’da 2015 yılına kadar 50 milyar Avro tutarında özelleştirme yapılması gerekliliğini beyan etti. Ayrıca, buna ek olarak heyet, Yunanistan’da, özelleştirme yoluyla önemli gelir getirebilecek üç kaynak olduğunu tespit ettiklerini” belirterek, bu kaynakların borsada hisseleri olan ya da olmayan şirketler, bu şirketlerdeki devlete ait tahviller ve ticari değeri bulunan taşınmaz mal varlıkları olduğunu belirtti.

Yetkililerin basın açıklamasında dile getirdikleri özelleştirmelerle ilgili önerilerine tepki gösteren Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis ise Yetkililerin Yunanistan’a karşı olan tutumlarının kabul edilemez olduğunu belirtti ve Yunanistan’ın ihtiyaçlarının olduğunu ancak bunun da bir sınırı bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, kamuya ait taşınmaz malların değerlendirilmesi konusunda heyete sert mesajlar gönderen Petalotis, taşınmaz malların değerlendirilmesinin hiçbir şekilde devlete ait toprakların yok pahasına satılacağı manasına gelmeyeceğini ve bununla ilgili karar alma yetkisinin de sadece Yunan Hükümeti’ne ait olduğunu sözlerine ekledi. Troyka yetkililerinin yeni reform talepleri Yunan Hükümeti’nin yanı sıra Yunan basınında da tepkiyle karşılandı.