İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 SUBAT 2011

AB VE İSVİÇRE İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRDİ

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve İsviçre Konfederasyonu Başkanı Micheline Calmy-Rey 8 Şubat Salı günü bir araya geldi. Bu görüşme sırasında Barroso ve Calmy-Rey, Avrupa Birliği-İsviçre ilişkilerini gözden geçirdiler ve imzalanan ikili anlaşmaları derinleştirme kararı aldılar.

Barroso, Calmy-Rey ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, zaten “kusursuz” olan ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmanın ve yapılan anlaşmaları daha sağlam ve istikrarlı bir tabana taşımanın her iki tarafın da yararına olduğunu belirtti. Calmy-Rey ise Avrupa Birliği’nin, hali hazırda yapılmış anlaşmaların Avrupa müktesebatına geçirilebilmesi için çerçeve anlaşmalar tercih ettiğini belirterek AB üye devletlerinin iç pazarın tutarlılığını korumak için bu anlaşmaların otomatik olarak gelecekte de uyarlanmasını istediklerini ifade etti.  Calmy-Rey, bu durumun İsviçre tarafından açıkça reddedildiğini ancak, müktesebatın İsviçre tarafından kabulünün, sözleşmelerin kapsadığı alanlardaki kararların İsviçre’nin kararlara uygun bir şekilde katılımı ile dengelenebileceğini sözlerine ekledi.

Calmy-Rey Barroso’dan sonra Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek ile de birer görüşme gerçekleştirdi.