İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 SUBAT 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündeminin AB’nin gündeminden çok daha yoğun geçtiğini söyleyebiliriz. İlk olarak AB gündemine bakacak olursak; geçtiğimiz hafta AB Mısır ve Ortadoğu’daki gelişmeleri takip etmeye ve Mübarek’e istifa çağrısında bulunmaya devam etti. Bunun yanında AB’de ekonomik krizi aşma yolları denenirken üye ülkelerin kamu harcamalarına getirilen kısıtlamaların yanı sıra şimdi de AB kurumlarının harcamalarının kısılması gündeme taşındı

Devamını Oku

ULUSLARARASI AVRUPA HAREKETİ (EUROPEAN MOVEMENT INTERNATIONAL – EMI) İSTANBUL KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uluslararası Avrupa Hareketi ve Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), 11 – 12 Şubat 2011 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Aday Ülkelerde STK’lar: Siyasi Taahhütten Etkin Diyaloga” başlıklı bir kongre gerçekleştirdi.

Devamını Oku

MÜNİH İDARİ MAHKEMESİ VİZE İLE İLGİLİ SEVİNDİRİCİ BİR KARAR VERDİ

Almanya’da Münih İdari Mahkemesi, Türk vatandaşlarının turistik seyahat amacıyla Almanya’ya vizesiz giriş yapabileceği ve üç aya kadar Almanya’da kalabileceği yönünde bir karar aldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU TÜRKİYE RAPORU AP DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ’NDE KABUL EDİLDİ

1 Şubat Çarşamba günü AP Dış İlişkiler Komitesi AFET’te ikinci okuması yapılan AP Türkiye Raporu, 10 Şubat Perşembe günü AFET toplantısında yapılan oylamada 5 hayır ve 3 çekimser oya karşı 51 evet oyuyla kabul edildi. Rapor’un bundan sonraki aşamada AP Genel Kurulu’na gelerek 8 Mart tarihinde oylanması bekleniyor.

Devamını Oku

ŠTEFAN FÜLE DAHA ÇOK REFORM İÇİN RABAT’A BASKI YAPIYOR

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, 7 Şubat Pazartesi günü Fas’a yaptığı ziyarette, bir dizi önemli siyasi ve ekonomik reform başlattıkları için Faslı yetkilileri kutladı.

Devamını Oku

AB KURUMLARINDA BÜTÇE KISINTISI

Avrupa Bütçe Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Janutsz Lewandowski 8 Şubat’ta yaptığı açıklamada, başta Avrupa Komisyonu olmak üzere AB kurumlarını, idari harcamalarını kısarak üye ülkelerin aldığı kemer sıkma önlemleriyle paralel şekilde hareket etmeye çağırdı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, JEAN CLAUDE TRICHET İLE ESRB HAKKINDA BİR OTURUM DÜZENLEDİ

7Şubat’ta toplanan Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı ve yeni kurulan, Avrupa Sistemik Riskler Kurulu’nun (ESRB) Başkanı Jean Claude Trichet ile görüşerek, ESRB’nin para piyasalarının makroekonomik denetimini nasıl gerçekleştireceği hakkında bilgi aldı.

Devamını Oku

AB - MERCOSUR ARASINDA TİCARİ ANLAŞMA MÜZAKERELERİ DEVAM EDİYOR

AB ve Mercosur (Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Paraguay ülkelerinden oluşan Güney Amerika Ortak Pazarı) arasında 1995 yılında serbest ticaret anlaşması müzakereleri başlamış ancak tarım konusu üzerinde bir anlaşmazlık sonucunda müzakereler 2004 yılında askıya alınmıştı. Mayıs 2010’da düzenlenen Altıncı AB- Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi’nde, AB ve Mercosur yetkilileri müzakereleri yeniden başlatma kararı aldılar.

Devamını Oku

YEREL VE BÖLGESEL AVRUPA İLE İLGİLİ ANAHTAR VERİLER RAPORU YAYIMLANDI

4 Şubat günü bir Fransız ve Belçika ortak mali kurumu olan Dexia ve Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) işbirliği ile yayımlanan 2010-2011 “Yerel ve Bölgesel Avrupa ile ilgili Anahtar Veriler” Raporu, Avrupa Birliği içindeki yerel ve bölgesel yönetimlerin idari ve mali yapılarıyla ilgili son verileri içeriyor

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA HALK HÜKÜMETE, HÜKÜMET DE AB’YE TEPKİLİ

2008 yılının son çeyreğinde kesin olarak ortaya çıkan “Küresel Ekonomik Kriz”in etkileri Yunanistan’da halen devam ediyor. Bu ekonomik krizden son derece olumsuz etkilenen Yunanistan’da hükümet son olarak, memur ve emekli maaşlarına kısıtlama getirirken, toplu taşıma ücretleri ile otoyollardaki geçiş ücretlerine zam yaptı

Devamını Oku

AB VE İSVİÇRE İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRDİ

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve İsviçre Konfederasyonu Başkanı Micheline Calmy-Rey 8 Şubat Salı günü bir araya geldi. Bu görüşme sırasında Barroso ve Calmy-Rey, Avrupa Birliği-İsviçre ilişkilerini gözden geçirdiler ve imzalanan ikili anlaşmaları derinleştirme kararı aldılar.

Devamını Oku

“GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜ” AVRUPA BİRLİĞİ’NDE VE TÜRKİYE’DE KUTLANDI

2004 yılında beri, “Güvenli İnternet Günü” Şubat ayı boyunca dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. AB’de bu etkinlikleri Avrupa Komisyonu`nun “Güvenli İnternet Programı” desteğiyle, gençler arasında internet ve mobil cihazların güvenli ve sorumlu kullanımını teşvik eden bilgilendirme merkezlerinin Avrupa ağı olan INSAFE düzenliyor

Devamını Oku