İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

12 Ekim 2011 Çarşamba günü açıklanan Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu ve rapora yönelik eleştiriler geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu. Raporda, bir önceki yıl ile mukayese edildiğinde Türkiye’ye yönelik Kıbrıs, insan hakları ve ifade özgürlüğü ile ilgili eleştirilerin arttığı, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın kurulması gibi bazı noktalarda da yeni ve olumlu ifadelerin kullanıldığı gözlemlendi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2011 TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği’ne tam üyelik yolunda bir yıl içinde kaydedilen gelişmeleri ve gelinen son noktayı özetleyen Türkiye İlerleme Raporu 12 Ekim 2011 tarihinde yayımlandı. 114 sayfadan oluşan rapor siyasi ve ekonomik kriterlerin yanı sıra her müzakere başlığının son durumuna da yer veriyor, hem olumlu gelişmelere hem de aksaklıklara dikkat çekiyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU DİĞER ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE İLİŞKİN İLERLEME RAPORLARINI DA AÇIKLADI

Geçtiğimiz hafta AB’nin ve Türkiye’nin gündemine oturan en önemli konu Avrupa Komisyonu’nun aday ve potansiyel aday ülkeleri için 12 Ekim’de açıkladığı 2011 İlerleme Raporları oldu. Bu bağlamda, Türkiye’nin yanı sıra diğer aday (Hırvatistan, Makedonya, İzlanda, Karadağ) ve Balkanlar’daki potansiyel aday ülkelere (Sırbistan, Bosna-Hersek, Kosova, Arnavutluk) ilişkin de Komisyon görüşünü açıkladı. Aynı zamanda, AB’nin yıllık Genişleme Stratejisi de yayımlandı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYESİ ALF SVENSSON İKV’Yİ ZİYARET ETTİ

İsveçli Avrupa Parlamentosu Milletvekili Alf Svensson, 14 Kasım 2011 tarihinde İktisadi Kalkınma Vakfı’nı (İKV) ziyaret etti. Avrupa Halk Partisi (European People’s Party) mensubu ve aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’ndaki Türkiye Dostluk Grubu üyesi olan Svensson, basın mensupları ve İKV temsilcilerinin katıldığı toplantıda Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteği dile getirdi.

Devamını Oku

İKV “AFİŞ PROJESİ” KAPSAMINDA ÖĞRETMENLERE TEMEL AB VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ EĞİTİMİ VERDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, İstanbul Valiliği’nin proje koordinatörü olduğu Avrupa Birliği Farkındalığı İstanbul’da Şekilleniyor (AFİŞ) Projesi kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle yaklaşık 50 öğretmene temel AB ve Türkiye-AB İlişkileri eğitimleri verdi.

Devamını Oku

SLOVAKYA’NIN DA ONAYI İLE AVRUPA MALİ İSTİKRAR FONU’NUN GENİŞLETİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Avrupa’daki borç krizinin yarattığı etkileri en aza indirebilmek için çalışmalar yürüten AB ülkeleri, Avrupa Mali İstikrar Fonu, EFSF (European Financial Stability Facility) ile krizin daha fazla ülkeyi etkisi altına almasının bir ölçüde önüne geçebilmeyi planlıyor. Geçen Temmuz ayında üzerinde uzlaşılan plana göre, 440 Milyar Avro’luk fonun daha da büyütülmesi öngörülüyor. Ayrıca, fonla Avro Alanı ülkelerinin borç tahvillerinin satın alınması ve üye ülkelerle, bu ülkelerin bankalarına kredi verilmesi de kurtarma planları arasında yer alıyor.

Devamını Oku

TROYKA, YUNANİSTAN’A İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNURKEN AB KRİZLE MÜCADELE YOLLARI ARIYOR

AB, Yunanistan’ın ekonomik durumunu ele almaya devam ediyor. Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krize yönelik yürütülen kurtarma çalışmaları devam ederken bir yandan da krizin faturasının beklenenden daha ağır olacağı ve toparlanmanın ileri bir tarihe kadar uzayacağı belirtiliyor. Bu hafta AB yetkilileri, Yunanistan’ın borç yükünü hafifletmek için oluşturulan takvime göre, hedeflerin ancak 2013’ten sonra gerçekleşebileceğini açıkladı.

Devamını Oku

BERLUSCONI LİDERLİĞİNDEKİ İTALYAN HÜKÜMETİ GÜVENOYU ALDI

Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki İtalyan Hükümeti, 14 Ekim 2011 tarihinde yapılan güven oylamasını Parlamento’nun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’ndeki 630 üyenin 316’sının desteğini alarak kazandı.

Devamını Oku

KIBRIS MÜZAKERELERİNDE İLERLEME SAĞLANDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış müzakereler devam ediyor. Ekim ayı başında yoğunlaştırılmış müzakerelerde bir üst aşamaya geçtikleri ifade edilen liderler, son toplantılarda müzakere başlıklarında ilerleme kaydettiler.

Devamını Oku

AB-GÜNEY KORE TİCARET KOMİTESİ’NİN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe giren AB-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) değerlendirmek üzere AB-Güney Kore Ticaret Komitesi’nin ilk toplantısı Seul şehrinde gerçekleştirildi. Komite toplantısına, Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht ve Güney Kore Ticaret Bakanı Kim Jong-hoon başkanlık ettiler.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KIRSAL KALKINMA KOMİTESİ AB FONLARININ YÖNETİMİNİ TÜRKİYE’YE DEVRETTİ

AB’nin aday ve potansiyel aday ülkelerine uyum sürecinde yardım için sağladığı hibe programlarından olan IPARD (Kırsal kalkınma için Katılım Öncesi Yardım Aracı) kapsamında Türkiye’ye, 2007-2010 yılları için toplam 290,5 Milyon Avro’luk hibe sağlanıyor. T.C. Gıda, Tarım, Hayvancılık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından koordine edilen IPARD Programı, Avrupa Komisyonu Delegasyonu, ilgili Bakanlıklar ile tarım, gıda ve hayvancılık sektörünün ilgili paydaşları ile koordineli bir şekilde hazırlanıyor.

Devamını Oku

UKRAYNA ESKİ BAŞBAKANI TİMOŞENKO YEDİ YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Ukrayna Eski Başbakanı Yulia Timoşenko’nun yargılandığı mahkeme tarafından yedi yıl hapis cezasına çarptırılması Avrupa Birliği – Ukrayna ilişkilerinde gerginliğe yol açtı. Bilindiği üzere Timoşenko, 2009 yılında Rusya ile imzaladığı bir doğalgaz anlaşmasında yolsuzluk yapmakla suçlanmış, Avrupa Birliği de Timoşenko’nun yargılanma sürecini tarafsız ve adil bulmadığı için Ukrayna makamlarını konuyla ilgili uyarmıştı.

Devamını Oku