İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-31 EKİM 2011

İKV BAŞKANI PROF. DR. HALÛK KABAALİOĞLU KOCAELİ SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI’NA KATILARAK BİR KONUŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı, 26 Ekim 2011 Çarşamba günü saat 10.30’da İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Sayın Prof. Dr. Halûk KABAALİOĞLU ve Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkan Vekili Sayın Ergün AKALAN’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu,  konuşmasında İKV’nin kuruluşu ve Türkiye’nin AB üyeliği konusunda bilgi verdi. Prof. Kabaalioğlu’nun konuşmasının satırbaşları şu şeklideydi;

“ ”

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU da yaptığı konuşmada ekonomik gelişmelere şu şekilde değindi:

“Geçen hafta TUİK tarafından Temmuz ayı işsizlik oranı açıklandı. Beklentimiz işsizlik oranının yüzde 9,2’nin üzerinde olacağı yönündeydi. Çok küçük bir düşüş olmakla birlikte Temmuz ayında gerçekleşen yüzde 9,1’lik işsizlik oranı olumlu ve sevindirici bir gelişmedir. Burada inşaattaki hızlanmanın ve ihracattaki artışın etkili olduğunu düşünüyoruz. Ağustos ayından itibaren çok az miktarda işsizlikte yükseliş başlayabilir. Temmuz ayında işgücüne katılım oranı yüzde 51,2 olmuştur. Ümit ederiz yıl sonunun tek haneli rakamlarla kapatırız.”

Yeni açıklanan kapasite oranlarında hem Kocaeli  hem Türkiye genelinde artışın devam ettiğini belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Kapasite kullanımı son 37 ayın en yükseği olarak açıklandı. Açıklanan göstergelere göre büyümenin üçüncü çeyrekte yüzde 5-6 düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Temmuz-Eylül dönemindeki ihracatın bu çeyrekteki GSYH artışında en etkili kalemi olacağını düşünüyoruz. Dördüncü çeyrek için bugün tahminde bulunmak zor ama baz etkisi de kalktığı için büyümede bir miktar yavaşlama olacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl ilk dokuz ayda 21,3 milyar TL açık veren bütçe bu yıl 234 milyon TL fazla  verdi. 1970’den bu yana ilk defa denk bütçe yapma şansını yakaladık. Denk bütçe vasıtası ile hem notumuz artacak, hem de TL’nin aşırı değerlenmesi engellenmiş olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.