İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2011

SURİYE’YE YÖNELİK KARAR TASARISI BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDE REDDEDİLDİ

Almanya, Fransa, İngiltere ve Portekiz tarafından hazırlanan ve 5 Ekim 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde oylamaya sunulan karar tasarısı, Konsey’in daimi üyeleri olan Rusya ve Çin tarafından veto edildi. Oylamada Güvenlik Konseyi’nin geçici üyelerinden dördü (Hindistan, Brezilya, Lübnan ve Güney Afrika) çekimser oy kullandı. İlgili tasarı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için daha sert önlemler içerirken, muhaliflere karşı uygulanan baskıların son bulmaması halinde ortak bir tavır belirlenmesi ve daha sert önlemlerin masaya konmasını öngörüyordu.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, AB’nin, BM’nin harekete geçmesi ve Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki endişe verici duruma ilişkin sorumluluklarını yerine getirmesi için baskıya devam edeceğini vurguladı. Bu dönemin uluslararası toplum tarafından da desteklenen sağlam bir pozisyon için doğru zaman olduğuna inandığını belirten Ashton, AB’nin Suriye’deki rejimin üzerindeki baskının artırılması için uluslararası ortaklarıyla birlikte çaba göstermeye devam edeceğinin altını çizdi. 

Karar tasarısının veto edilmesi özellikle Fransa, İngiltere ve Almanya tarafından tepkiyle karşılandı. Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppé konuyla ilgili “Bugün Suriye halkı ve Güvenlik Konseyi için üzücü bir gün” ifadesini kullanırken, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da karar tasarısının reddedilmesini üzücü olarak nitelendirdiler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da BM Güvenlik Konseyi’nin kararını eleştirdi ve “Karar bizi etkilemez, AB ülkelerinin tamamı ya da bir kısmıyla yaptırımları devreye sokacağız” ifadelerini kullandı.