İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2011

BAŞBAKAN ERDOĞAN MAKEDONYA’YA RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakan, milletvekili ve işadamlarından oluşan bir heyetle birlikte 29 Eylül 2011 tarihinde temaslarda bulunmak üzere Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitti. Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile görüşen Erdoğan, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında “Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini Yunanistan’ın engelleme çabalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin destekleyeceğini” belirtti. Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin sorusu üzerine verdiği cevapta ise “Makedonya’nın Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin Türkiye’ye nazaran daha hızlı olduğunu ve Makedonya’nın Türkiye’den önce AB’ye üye olacağını beklediğini” kaydetti.

Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet ortak basın toplantısının ardından Uluslararası Balkan Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Makedonya basını Erdoğan’ın ziyaretine geniş yer verirken iki ülke arasındaki tarihsel ve kültürel bağlara vurgu yapıldı.

Türkiye gibi 2005 yılından beri AB aday ülkelerinden biri olan Makedonya’ya henüz müzakerelerin başlaması için bir tarih verilmedi.