İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2011

SARKOZY’NİN ERMENİSTAN’DA YAPTIĞI AÇIKLAMALAR BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 6-7 Ekim tarihlerinde Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’da temaslarda bulundu. Fransız Cumhurbaşkanı’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan Minsk Grubu’nun Eşbaşkanı sıfatıyla gerçekleştirdiği ziyarette Ermenistan’da yaptığı açıklamalar Türk kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı. Türkiye’nin tarihi ile yüzleşmesi gerektiğini ifade eden Nicolas Sarkozy, Türkiye’nin sözde “Ermeni soykırımı” ile ilgili tavrını “kolektif şekilde inkâr” olarak niteledi ve bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Sarkozy, 2011 sonuna kadar bu konuya ilişkin bir gelişme olmazsa konuyu Fransız Parlamentosu’nun gündemine getirebileceklerini de sözlerine ekledi.

Fransız Cumhurbaşkanı ayrıca “Anadolu’da yer aldığı için Türkiye, dünyada önemli bir role sahiptir ve Batı ile Doğu arasında bir köprüdür. Ancak bu rol AB’nin dışındadır. Fransa, bu ülkeyi AB’de görmüyor.” ifadelerini kullanmaktan da imtina etmedi. Sarkozy’nin yaptığı açıklamalara Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan tepki geldi. Bakan Davutoğlu, her zaman tarihle yüzleştiklerini, bu konuda açık bir tavır takındıklarını hatırlatarak “Tarihle yüzleşme tavsiyesini bize söyleyenler önce aynaya baksınlar” şeklinde görüşlerini dile getirdi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Sarkozy’nin bu açıklamalarını Fransa’daki yaklaşan seçimlere bağladı.

Bilindiği üzere Fransa’da “Ermeni soykırımının inkârının cezalandırılmasına” ilişkin yasa 2006 yılında Parlamento’nun alt kanadı olan Ulusal Meclis’ten geçmiş fakat geçtiğimiz Mayıs ayında gündemden düşmüştü. Fransa’daki Sosyalist Parti'nin ilgili yasa teklifini yeniden Parlamento’ya taşıyacağını açıklaması bu konunun gündeme taşınmasında büyük rol oynadı. Halk Hareketi Birliği (l’Union pour un Mouvement Populaire - UMP) içindeki bazı parlamenterler tarafından yapılan açıklamada Sosyalist Parti’nin bu tutumu “ikiyüzlü” olarak nitelendirildi. Hatırlanacağı üzere geçen Mayıs’ta Sosyalist Parti, ilgili yasa teklifine karşı oy kullanmıştı.

Sarkozy’nin rakibi belli oluyor

Önümüzde baharda Fransa’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransız solunun adayının kim olacağı merakla bekleniyor. Sosyalist Parti’deki yaklaşık 1,5 milyon delege, adayların belirlenmesi için sandık başına gitti. Öne çıkan adaylar arasında François Hollande’ın Martine Aubry karşısında önde olduğu belirtilirken seçimlerin ikinci turu önümüzdeki hafta düzenlenecek. Kendisiyle ilgili ortaya atılan iddialar ve yargı sürecinden önce İMF Eski Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın Fransız solunun adayı olarak 2012 seçimlerinde Sarkozy’nin karşısında yarışacağına kesin gözle bakılıyordu.