İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2011

ALINAN TEDBİRLER YUNANİSTAN’IN EKONOMİK HEDEFLERİNİ KARŞILAMASINA YETMİYOR

Yunan Hükümeti’nin 4 Ekim 2011 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, bütçe açığını azaltmaya yönelik hedeflerin bu yılın bitmesine 3 ay kala gerçekleştirilmesi olası gözükmezken, 2012 yılında da beklenen seviyenin kaydedilemeyeceği belirtildi. Buna göre, Yunan ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 oranında küçülmesi kaçınılmaz görünüyor. Yapılan hesaplamalar neticesinde Yunanistan'ın bütçesindeki açık, GSYH'nin yüzde 8,5'ine denk geliyor. Bu, geçen yılki yüzde 10,5'lik orana göre bir iyileşme anlamına gelse de AB ve İMF'nin talep ettiği yüzde 7,6’lık hedefe göre halen yüksek bir oran.

Bunun yanında, başkent Atina'da incelemelerini sürdüren AB, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İMF yetkililerinden oluşan Troyka'nın, bütçedeki açığın azaltılmasına yönelik yeni önlem talebinde bulunması, hükümet ile yeni bir anlaşmazlığa sebep oldu. Atina'da çeşitli bakanlıklarla temaslarda bulunan Troyka yetkilileri, bütçedeki açığın önümüzdeki bir yıl içinde azaltılması için özel sektörde maaşların düşürülmesini talep etti. Bu talep, Başbakan Yorgo Papandreu tarafından hayli olumsuz karşılandı. Yunanistan’ın Hükümet Sözcüsü İlias Mosialos, toplu iş sözleşmelerinin iptal edilmesi yönünde bir açıklama yaptı. Ayrıca,  “hükümetin işletmelerin rekabetini etkileyen her türlü faktörü incelediğini ve sosyal taraflar arasındaki diyalogu teşvik ettiğini” dile getirdi.

Yunan Hükümeti’nin 2012 yılı için hazırladığı yeni taslak bütçede yeni yılla birlikte yeni vergiler ve kesintiler öngörüyor. Hükümetin bu bütçe tasarısını açıklamasının ardından sendikalar, 6 Ekim 2011 tarihinde başta Atina’da olmak üzere büyük şehirlerde protesto gösterileri düzenlediler. Ayrıca, Yunan Hükümeti’nin 2012 yılı boyunca 30 bin kamu personelinin işini askıya almayı öngören yeni kemer sıkma önlemleri de kamu ve özel sektör çalışanları tarafından 24 saatlik bir genel grevle protesto edildi. Bu doğrultuda, Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ile Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla ülke genelinde 24 saatlik greve gidildi. Grev, Yunanistan'da hayatı durdururken grev çerçevesinde yapılan protestolarda göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Sendikaların, 19 Ekim'de yine ülke genelinde büyük bir greve gitmeleri bekleniyor.