İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2011

YENİ ATANAN T.C. VİYANA BÜYÜKELÇİSİ İLE TÜRK İŞ DÜNYASI BİR ARAYA GELDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen ve Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçiliği’ne atanan Ayşe Sezgin ile Avusturya’da iş yapan veya yapmayı planlayan Türk şirket temsilcilerinin bir araya geldiği tanışma toplantısı, 6 Ekim 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.  

Toplantıda söz alan Türk işadamı ve şirket temsilcileri özellikle, taşımacılık ve turizm alanında Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına uyguladığı Schengen vizesinden kaynaklanan zorluk ve sorunları dile getirdi.

Uluslararası taşımacılık sektörü temsilcileri özellikle TIR’ların deniz yoluyla İtalya ve Fransa’ya gönderilirken şoförlerin havayolu ile Slovenya’ya gelmeleri nedeniyle vizenin alınması gereken ülke konusunda karışıklıklar yaşandığını, ilgili konsoloslukların kendilerine kasıtlı olarak zorluk çıkardığını belirtti. Büyükelçi Ayşe Sezgin de hem ilgili Türk Büyükelçilikleri, hem de Dışişleri Bakanlığı nezdinde vize konusundaki girişimlerinin devam ettiği, kendisinin de görev süresi başlar başlamaz bu konu üzerinde mesai harcayacağı bilgisini verdi. Büyükelçi Sezgin, Türk vatandaşlarına uygulanan Schengen vizesi zorunluluğunun topyekûn kaldırılması için hem siyasi hem de hukuki alandaki mücadelenin sürdürüldüğünü de sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan turizm sektörü temsilcileri de Avusturya makamlarının vize konusundaki sert tutumları nedeniyle ülkeye giden Türk turist sayısının arzulanan rakamlara ulaşamadığını ifade ettiler. Sektör temsilcileri ayrıca Avusturya’yı ziyaretleri sırasında Avusturyalı muhataplarının büyük bir bölümünün Türkiye ile ilgili olumsuz önyargılara sahip olduğunu tespit ettiklerini belirttiler. Turizm sektörü temsilcilerinin Avusturya’daki Türk karşıtı önyargıları dile getirmeleri üzerine konuyla ilgili açıklama yapan Büyükelçi Ayşe Sezgin, söz konusu olumsuzluğun ancak orta vadede ve halkların engelsizce iletişime geçebilmesi sonucu aşılabileceğini ifade etti. Büyükelçi Sezgin ayrıca Avusturya’daki Türk ve Türk kökenlilerin Avusturya’ya entegrasyonu konusunda Türk ve Avusturyalı yetkililer arasındaki işbirliği ve iletişimin güçlendirilmesi için yoğun çaba göstereceğini de sözlerine ekledi. Türkiye’nin Slovenya Büyükelçisi olarak 2007 yılında Ljubljana’ya atanan Ayşe Sezgin, büyükelçilik görevinin ardından 2009 yılında Ankara’ya dönmüş ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı.