İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Komisyonu 2011 İlerleme Raporlarının açıklanmasının arifesi olan geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakere süreci ve Kıbrıs sorunu, uluslararası basında da hayli yer buldu. Genel olarak, Türkiye’nin üyelik sürecinin neredeyse durma noktasına geldiğini ifade eden değerlendirmelerde, Temmuz 2012 itibariyle AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Türkiye’nin üyelik sürecinin nasıl ilerleyeceği sorgulanırken böyle bir durumda Türkiye’nin “AB ile ilişkileri dondurma kararı” alacağını açıklamasına geniş yer verildi.

Devamını Oku

SURİYE’YE YÖNELİK KARAR TASARISI BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDE REDDEDİLDİ

Almanya, Fransa, İngiltere ve Portekiz tarafından hazırlanan ve 5 Ekim 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde oylamaya sunulan karar tasarısı, Konsey’in daimi üyeleri olan Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN MAKEDONYA’YA RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakan, milletvekili ve işadamlarından oluşan bir heyetle birlikte 29 Eylül 2011 tarihinde temaslarda bulunmak üzere Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitti. Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile görüşen Erdoğan, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında “Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini Yunanistan’ın engelleme çabalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin destekleyeceğini” belirtti.

Devamını Oku

SARKOZY’NİN ERMENİSTAN’DA YAPTIĞI AÇIKLAMALAR BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 6-7 Ekim tarihlerinde Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’da temaslarda bulundu. Fransız Cumhurbaşkanı’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan Minsk Grubu’nun Eşbaşkanı sıfatıyla gerçekleştirdiği ziyarette Ermenistan’da yaptığı açıklamalar Türk kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı.

Devamını Oku

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI YUNANİSTAN İÇİN BİR ARAYA GELDİ

4 Ekim 2011 tarihinde, Avro Alanı Maliye Bakanları, Yunanistan için hazırlanan kurtarma paketine mali kaynak aktarılmasına yönelik alınacak kararların ertelediğini açıkladılar.

Devamını Oku

ALINAN TEDBİRLER YUNANİSTAN’IN EKONOMİK HEDEFLERİNİ KARŞILAMASINA YETMİYOR

Yunan Hükümeti’nin 4 Ekim 2011 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, bütçe açığını azaltmaya yönelik hedeflerin bu yılın bitmesine 3 ay kala gerçekleştirilmesi olası gözükmezken, 2012 yılında da beklenen seviyenin kaydedilemeyeceği belirtildi. Buna göre, Yunan ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 oranında küçülmesi kaçınılmaz görünüyor. Yapılan hesaplamalar neticesinde Yunanistan`ın bütçesindeki açık, GSYH`nin yüzde 8,5`ine denk geliyor. Bu, geçen yılki yüzde 10,5`lik orana göre bir iyileşme anlamına gelse de AB ve İMF`nin talep ettiği yüzde 7,6’lık hedefe göre halen yüksek bir oran.

Devamını Oku

SCHENGEN PAKETİ AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA OLUMLU KARŞILANDI

Avrupa Komisyonu tarafından 16 Eylül 2011 tarihinde sunulan Schengen kurallarının güçlendirilmesine yönelik öneriler, Avrupa Parlamentosu’nun Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nde genel olarak memnuniyetle karşılanırken, bazı parlamenterler yeni kurallara ilişkin çekincelerini dile getirdiler.

Devamını Oku

DANİMARKA SINIR KONTROLÜ UYGULAMASINDAN VAZGEÇTİ

4 Ekim 2011 tarihinde, yeni kurulan merkez sol Danimarka hükümetinin ilk icraatı, tartışma yaratan sınır kontrolleri politikasının geri çekileceğini açıklamak oldu. Sosyal Demokrat Başbakan Helle Thorning-Schmidt liderliğindeki yeni kabine, sınır ötesi suçlarla Schengen işbirliği mekanizması dahilinde mücadele edeceklerini ifade ederek, Mart 2011’de kararlaştırılan sınır kontrollerinin hayata geçirilmeyeceği taahhüdünde bulundu.

Devamını Oku

İSVİÇRE NÜKLEERSİZ ÜLKELER ARASINA KATILACAK

İsviçre Senatosu 2034 yılına kadar ülkedeki tüm nükleer santralleri kapatma kararını onayladı. Kararın İsviçre’ye maliyetinin 3,1 Milyar Avro olacağı öngörülüyor.

Devamını Oku

AB KÜRESELLEŞME FONU ÇERÇEVESİNDE İRLANDA’NIN İNŞAAT SEKTÖRÜNE DESTEK OLMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu 5 Ekim 2011 tarihinde, AB Küreselleşme Fonu çerçevesinde İrlanda’da işini kaybeden 6000’den fazla inşaat işçisine 35 Milyon Avro yardımda bulunulmasına yönelik teklifin hazırlandığını açıkladı.

Devamını Oku

YENİ ATANAN T.C. VİYANA BÜYÜKELÇİSİ İLE TÜRK İŞ DÜNYASI BİR ARAYA GELDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen ve Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçiliği’ne atanan Ayşe Sezgin ile Avusturya’da iş yapan veya yapmayı planlayan Türk şirket temsilcilerinin bir araya geldiği tanışma toplantısı, 6 Ekim 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Devamını Oku

ANKARA VE İSTANBUL’DA TÜRKİYE-İSPANYA ÇOK TARAFLI İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARI DÜZENLENDİ

Ulaştırma, enerji ve çevre alanlarında faaliyet gösteren otuz altı İspanyol şirketin katılımıyla 4–6 Ekim tarihleri arasında Ankara ve İstanbul`da "Türkiye-İspanya Çok Taraflı İşbirliği Toplantıları" gerçekleştirildi.

Devamını Oku