İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 EKİM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftanın en önemli ve en acı haberi kuşkusuz 23 Ekim 2011 günü Van’da meydana gelen deprem felaketiydi. Henüz kesin olmayan rakamlara göre 500’e yakın yurttaşımızın hayatını kaybettiği deprem felaketinde binlerce vatandaşımız da yaralandı. Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da Türkiye’de yaşanan depremden duyduğu üzüntüyü dile getirerek Türk makamlarının talep edecekleri her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti. Bu noktada İKV olarak Van’da yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, ülkemizde sıkça yaşanan depreme karşı alınan önlemlerin artırılarak bu felaketlerde yaşanan can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi temennimizi yineliyoruz.

Mali krizin Avrupa’da daha fazla yayılmasını önlemek için 23 Ekim 2011 tarihinde yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve 16 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilen G-20 Maliye Bakanları Zirvesi Avro Alanı borç krizini yeniden gündeme taşıdı. G-20 Maliye Bakanları Zirvesi krize karşı atılması gereken somut adımların AB Zirvesi’ne bırakılmasını kararlaştırırken, İtalya ve İspanya’nın da borç krizinin eşiğinde olduğuna dikkat çekildi.

İktisadi Kalkınma Vakfı Kıdemli Uzmanları Zeynep Özler ve Melih Özsöz, TOBB desteğiyle İKV ve ECAS (European Citizen Action Service) tarafından gerçekleştirilen Vize Şikâyet Hattı Projesi’nin İngiltere’de sanatsal bir platforma da taşınmasına katkıda bulundular.  Manchester Trienali kapsamında gerçekleştirilen ve büyük ses getiren Life in the UK / Balance of Probabilities (İngiltere’de Yaşam/Olasılıklar Dengesi) başlıklı sergiye davet edilen Özler ve Özsöz, yaptıkları sunumlarla ilk ve tek sivil girişim olma özelliğini taşıyan Vize Şikâyet Hattı Projesi’nin sonuçlarını aktardılar ve Türk vatandaşlarının maruz kaldığı vize mağduriyetinin insani boyutunu sergiye katılanlarla paylaştılar.

Türkiye gibi AB ile üyelik müzakerelerini sürdüren İzlanda ‘Fikri Mülkiyet Hakkı’ ve ‘İşçilerin Serbest Dolaşımı’ başlıklı fasılları 19 Ekim 2011 tarihinde düzenlenen AB-İzlanda Hükümetlerarası Konferansı’nda açtı ve geçici olarak kapattı. 16 Temmuz 2011 tarihinde Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunda bulunan ve 16 Haziran 2011’de AB ile müzakerelere başlayan İzlanda’nın müzakereleri en geç iki yıl içinde tamamlaması bekleniyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz