İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 EKİM 2011

BEŞ YILDIR HAMAS TARAFINDAN ESİR TUTULAN GİLAD ŞALİT SERBEST BIRAKILDI

2006 yılında Hamas tarafından kaçırılan ve beş yıldır esir tutulan İsrailli asker Gilad Şalit, İsrail tarafından tutuklu bulunan 1027 Filistinli tutsak ve mahkûmun salıverilmesine karşılık serbest bırakıldı.

Bilindiği üzere, İsrail Anayasa Mahkemesi’nin karşı çıkmasına rağmen İsrail Hükümeti, Gilad Şalit’in serbest bırakılmasına karşılık Hamas’ın salıverilmesini talep ettiği mahkûm listesini geçen hafta onaylamıştı. Onay süreci İsrail Hükümeti için de zorlu geçmiş, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun yoğun çabaları sonucu tüm kabine üyelerinin anlaşmayı imzalamaları sağlanabilmişti.

İsrail Hükümeti ve Hamas arasında imzalanan anlaşma uyarınca ilk etapta serbest bırakılan 477 Filistinli’den İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’da kalmasında sakınca gördüğü 40 kişi ise Katar, Suriye ve Türkiye’ye gönderildi. İlk aşamada Türkiye’ye gönderilen Filistinliler arasında 16 yaşındaki İsrailli bir genci işkence ile öldüren ve müebbet hapse mahkûm olan Amina Muna’nın da bulunması Türk ve yabancı basında geniş yer buldu. 

Şalit’in 2006 yılında Hamas tarafından kaçırılmasından serbest bırakılmasına kadar geçen beş yıllık sürede, İsrail ile Filistin arasında yoğunlaşan çatışmalarda çoğunluğu Filistinli olmak üzere toplam 4376 kişi yaşamını yitirdi.