İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-26 ŞUBAT 2013

OETTINGER, AB’NİN TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKEREK ÜYELİK DAVETİ YAPACAĞINI BELİRTTİ

Brüksel'de Konrad Adenauer Vakfı'nın düzenlediği bir etkinliğe katılan Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günther Oettinger, Türkiye'nin AB’ye katılım sürecinde AB’nin yaklaşımını eleştirirken, önümüzdeki yıllarda Almanya ve Fransa’nın liderlerinin Ankara'ya dizlerinin üstünde giderek üye olun daveti yapacağından emin olduğunu ifade etti. AB’yi her şeye çok fazla karışmakla eleştiren Oettinger, AB'de ekonomik büyümeyi teşvik edemediklerini vurgularken, konuşma metinlerinin haricinde hiç bir şeyin büyümediğini belirtti.

Oettinger’in açıklamalarını değerlendiren AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bazı Avrupalı liderlerin yakın gelecekte Türkiye'nin AB üyeliği için sürünerek Ankara'ya gelecekleri yönündeki sözlerine yanıt olarak, ''Sürünerek mi gelirler, diz mi çökerler bilmem. Kesin olarak bildiğim bir şey varsa mutlaka dize gelecekler'' şeklinde açıklamada bulundu. Bağış, Türkiye’nin kendisine art niyetle yaklaşanları dize getirecek güce ve tezlere sahip olduğunu vurgularken, Türkiye’nin misafirperver olduğunu ve kapısına geleni süründürmeyeceğini ya da diz çöktürmeyeceğini ifade etti. Oettinger'in açıklamalarının önemli olduğunu belirten Bağış, bu açıklamanın Avrupalı yetkilileri aklın emrine çağırması yönünde önemli olduğunu belirtirken, bu çağrının hedefini bularak 10 yıl, 20 yıl sonrasına gerek kalmadan olumsuz senaryoların boşa çıkmasını umduğunu ifade etti. Bağış Türkiye’nin bunu samimi olarak istediğini, bunun için çalıştığını ve dimdik ayakta olduğunun altını çizerken, AB’nin de yönünü Türkiye'ye çevirerek, alnı ak ve başı dik olarak yoluna devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Enerjiden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Oettinger’in açıklamasına ilişkin Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ise mesafeli yaklaşırken, ifadelerin Komisyon'un değil Oettinger’in kendi görüşleri olduğunu belirtti. Oettinger'in sözcüsü de Oettinger’in Türkiye'nin katılımından yana bir açıklamada bulunmadığını belirterek, daha çok AB’nin Türkiye’ye olan ilgisine dikkat çektiğini ve aynı zamanda Türkiye ile yakın ilişkilerin AB ve üye ülkelerin çıkarına olacağına vurgu yaptığını ifade etti.