İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-26 ŞUBAT 2013

16’NCI AB-UKRAYNA ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16’ıncı AB-Ukrayna Zirvesi, AB’yi temsilen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso; Ukrayna’yı temsilen ise Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in katılımıyla 25 Şubat 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Zirve’nin en önemli gündem maddesini Ukrayna ile AB arasında 30 Mart 2012’de parafe edilen ve AB ile Ukrayna arasında Derin ve Kapsamlı bir Serbest Ticaret Alanı’nın (DCFTA) hayata geçirilmesini öngören Ortaklık Anlaşması’nın Kasım ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilecek Doğu Ortaklığı Zirvesi’ne kadar imzalanabilmesi için Ukrayna’nın yapması gerekenler oluşturdu. AB tarafından, Ukrayna’nın adaletin seçici bir şekilde uygulanmasının önüne geçilmesi, 28 Ekim 2012 seçimlerinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından belirlenen eksiklerin giderilmesi ve Ortaklık Gündemi kapsamındaki reformların hayata geçirilmesi olmak üzere üç alanda somut adımlar atması ve ilerleme kaydetmesi gerektiği vurgulandı. Zirve’nin ardından yayınlanan ortak bildiride, AB’nin Ukrayna’nın belirtilen konularda Mayıs 2013’e kadar somut ilerleme kaydetmesini beklediği ifade edildi.

Zirve’de ekonomi, enerji, hareketlilik konuları da ele alındı. Ukrayna’nın AB ile ekonomik bütünleşmesi hususunda, makroekonomik istikrar, kamu finansmanının idaresinin yanı sıra ticaretin, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi konuları görüşüldü. Enerji alanında, AB’nin başta Ukrayna Doğalgaz Taşıma Sistemi’nin modernizasyonu, enerji sektörü reformu ve Enerji Topluluğu taahhütlerinin uygulanması olmak üzere finansal ve teknik desteği ve işbirliğindeki güncel durum ele alındı. Hareketlilik konusunda ise, Vize Serbestisine yönelik Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin gelişmeler ve tadil edilen Vize Kolaylığı Anlaşması’ndaki son durum görüşüldü. Zirve’de başta, Ukrayna’nın 2013 yılı boyunca yürüteceği AGİT Dönem Başkanlığı’nın öncelikleri, Transdinyester’deki ihtilaf, Rusya ve Beyaz Rusya ile ilişkiler konuları olmak üzere uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Zirve’de ayrıca, Ukrayna’ya 610 milyon tutarında makro finansal yardım verilmesine olanak sağlayacak bir mutabakat zaptı da imzalandı. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, bu tutarın AB tarafından verilen en büyük makro finansal yardım paketi olduğunu belirterek, bunun AB’nin Ukrayna’nın refahına olan bağlılığının bir kanıtı olduğunu ifade etti.