İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-26 ŞUBAT 2013

Venedik Komisyonu’nun Türkiye’deki yeni anayasa yapma sürecine katkı sunma talebi reddedildi

Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi’nin anayasa danışma organı olan Venedik Komisyonu’nun Türkiye’deki yeni anayasa yapma sürecine katkı sunma talebi, “dış vesayet olur” gerekçesiyle TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından reddedildi. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni Anayasa yapım sürecinde, çalışma takvimini her gün saat 10.00 ile 19.00 arası olarak belirledi. Çalışmalar 23 Nisan 2013 tarihine kadar uzarken, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’nun anayasa çalışmalarına dahil olma isteği de vesayete neden olur kaygısıyla reddedildi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda AKP başta olmak üzere MHP ve BDP, Venedik Komisyonu’nun yeni anayasa yapma sürecine katkı sunma talebine karşı çıktı. AKP milletvekilleri, Uzlaşma Komisyonu’nun üyeleri ve teknik heyeti ile birlikte anayasa yapmak için ‘müktesebatının yeterli olduğunu’ dile getirdi. Venedik Komisyonu’nun görüşlerinin de bilindiğini dile getiren AKP milletvekilleri, “Venedik Komisyonu’nun katkısına ihtiyacımız yok” değerlendirmesinde bulundu. AKP’li Komisyon üyesi Mehmet Ali Şahin ise, Venedik Komisyonu’na ilişkin, bazı üyelerin bu öneriyi gündeme getirdiğini ama gerekli olmadığını ve “bir vesayet görüntüsü yapılan çalışmalara gölge düşürür” şeklinde bir görüş ortaya çıktığını ifade etti.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Venedik Komisyonu’nun Başkanı Gianni Buquicchio ise, Türkiye’nin 1949’dan bu yana Avrupa Konseyi’nin üyesi olduğunu hatırlattı ve karara “tavsiyelerimizin Türkiye’de memnuniyetle karşılanacağını umuyorduk” sözleriyle tepki gösterdi.