İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-26 ŞUBAT 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde; Enerji Konseyi, 16’ıncı AB-Ukrayna Zirvesi ve Avrupa Komisyonu’nun “2013 Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu” yer aldı. AB ve Türkiye ilişkilerinde ise Almanya Başbakanı Angela Merkel’in iki günlük Türkiye ziyareti ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun, AB’nin Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günther Oettinger’in açıklamaları üzerine yaptığı değerlendirmeler gündem konularını oluşturdu.

22 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilen İrlanda Dönem Başkanlığı’nın ilk Enerji Konseyi toplantısında, biyoyakıtların üretiminden kaynaklanan sorunlar ile AB mevzuatının ilgili yönergeleri üzerinde değişiklik yapılmasına dair taslak metin üzerinde görüşmeler yapıldı. Öte yandan Enerji İç Pazarı’nın 2014 yılına kadar tamamlanması için gerekli çalışmalar öncelikli konular arasında yer aldı.

Diğer bir gelişme olan ve 16’ıncısı yapılan AB-Ukrayna Zirvesi, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso; Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in katılımıyla 25 Şubat 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Zirve’nin önemli gündem maddesi Ukrayna ile AB arasında Derin ve Kapsamlı bir Serbest Ticaret Alanı’nın (DCFTA) hayata geçirilmesini öngören Ortaklık Anlaşması’nın imzalanabilmesi adına yapılması gerekenler oldu. Enerji ve AB ile ekonomik bütünleşme konularının güncel takibinin de yapıldığı Zirve’de ayrıca, Ukrayna’ya 610 milyon tutarında makro finansal yardım verilmesine olanak sağlayacak bir mutabakat zaptı da imzalandı.

Avrupa Komisyonu’nun 22 Şubat 2013 tarihinde yayınladığı “2013 Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu” ise genel hatlarıyla AB’nin mevcut ekonomik durumu ve gelecek dönem beklentilerini ortaya koyuyor. Özellikle AB’nin 2012-2014 dönemine ait ekonomik tahminler ile üye ve aday ülkelere yönelik değerlendirmeler ele alınıyor. AB’nin mali çalışmalarındaki iyileşme yanında ekonomik faaliyetlerinin geçen yılın ikinci yarısında hayal kırıklığına yol açtığı da belirtiliyor.

AB ve Türkiye ilişkilerinin bu haftaki en önemli gündem konusu Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye yaptığı ziyaret oldu. Merkel’in Türkiye mesaisindeki öncelikli konuları Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri ve terörle mücadele oldu. Merkel, ziyaretinin ilk gününde Kahramanmaraş’ta bulunan Patriotlardan sorumlu Alman askerlerini ziyaret etti. Ardından ikinci gün Ankara’da T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesini takiben, resmi tören eşliğinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından karşılandı. Merkel, Erdoğan ile yaptığı görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin net bir cevap vermedi. Buna karşılık fasılların açılmasına ve genel olarak müzakere sürecine destek verdiklerini açıkladı. Terörle mücadele konusunda Almanya olarak Türkiye için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.