İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-26 ŞUBAT 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde; Enerji Konseyi, 16’ıncı AB-Ukrayna Zirvesi ve Avrupa Komisyonu’nun “2013 Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu” yer aldı. AB ve Türkiye ilişkilerinde ise Almanya Başbakanı Angela Merkel’in iki günlük Türkiye ziyareti ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun, AB’nin Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günther Oettinger’in açıklamaları üzerine yaptığı değerlendirmeler gündem konularını oluşturdu.

Devamını Oku

İKV LÜKSEMBURG’TA BİR KONFERANS DÜZENLEDİ

İKV’nin Lüksemburg ve Yeditepe Üniversiteleri işbirliği ile düzenlediği “50 Years of Relations between Turkey and the European Community- EU "Türkiye - Avrupa Topluluğu – AB ilişkilerinin 50 Yılı” adlı konferans 25 Şubat 2013 tarihinde Lüksemburg Üniversitesi`nde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

MERKEL TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Bir süredir beklenen Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’in Türkiye ziyareti 24-25 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleşti. Merkel’in bu ziyareti, Türkiye-AB ilişkilerindeki kilit konularda Almanya’nın tutumunun ne olduğu hakkında uzun süredir akıllarda kalan sorulara cevap arama açısından önemliydi.

Devamını Oku

OETTINGER, AB’NİN TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKEREK ÜYELİK DAVETİ YAPACAĞINI BELİRTTİ

Brüksel`de Konrad Adenauer Vakfı`nın düzenlediği bir etkinliğe katılan Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günther Oettinger, Türkiye`nin AB’ye katılım sürecinde AB’nin yaklaşımını eleştirirken, önümüzdeki yıllarda Almanya ve Fransa’nın liderlerinin Ankara`ya dizlerinin üstünde giderek üye olun daveti yapacağından emin olduğunu ifade etti. AB’yi her şeye çok fazla karışmakla eleştiren Oettinger, AB`de ekonomik büyümeyi teşvik edemediklerini vurgularken, konuşma metinlerinin haricinde hiç bir şeyin büyümediğini belirtti.

Devamını Oku

16’NCI AB-UKRAYNA ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16’ıncı AB-Ukrayna Zirvesi, AB’yi temsilen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso; Ukrayna’yı temsilen ise Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in katılımıyla 25 Şubat 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

ENERJİ KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İrlanda Dönem Başkanlığı’nın ilk enerji Konseyi toplantısı 22 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Öncelikle biyoyakıtların üretiminden kaynaklanan ve toprağın dolaylı kullanımından kaynaklanan değişikliklerle nasıl başa çıkılacağı konusunun ele alındığı toplantıda konuyla ilgili olarak Ekim 2012’de Komisyon tarafından hazırlanan taslak rapor ilk defa görüşüldü.

Devamını Oku

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI JOHN KERRY, TÜRKİYE’Yİ DE KAPSAYAN AVRUPA VE ORTADOĞU TURUNA BAŞLADI

Göreve gelişinin ardından ilk yurt dışı gezisine çıkan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’yi de kapsayan Avrupa ve Ortadoğu turunda ilk olarak İngiltere’yi ziyaret etti. Londra`da temaslarda bulunan Kerry, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşürken görüşmelerde ağırlıklı olarak Suriye krizi, İran`ın nükleer programı ve Ortadoğu barış süreci gibi konuların ele alındığı belirtildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2013 KIŞ DÖNEMİ EKONOMİK TAHMİN RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu’nun 2013 Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu 22 Şubat 2013 tarihinde yayımlandı. AB’nin ekonomik durumunu ve gelecek dönem beklentilerini ortaya koyan raporda genel olarak AB’nin 2012-2014 dönemi başlıca ekonomik verileri ve tahminleri ile üye ülkeler ve aday ülkelere ilişkin değerlendirmeler ve projeksiyonlar yer alıyor. Daha önce Avrupa Komisyonu tarafından sonbahar ve ilkbahar dönemi olarak yılda iki kez kapsamlı tahmin raporu ve iki kere de daha dar kapsamlı ara dönem raporu yayımlanmaktaydı. Ancak, ekonomik ve mali kriz nedeniyle üye ülke ekonomilerinin daha yakından takip edilmesi ihtiyacı çerçevesinde bu zamanlamanın yetersiz olduğu görüşüyle iki ara dönem tahmin raporu yerine tek bir kapsamlı Kış Tahmin Raporu yayımlanması kararlaştırıldı.

Devamını Oku