İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ARALIK 2013-4 OCAK 2014

AB BAKANLIĞI GÖREVİNİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU DEVRALDI

Aralık ayının son haftasında gerçekleşen kabine değişikliği çerçevesinde AB Bakanlığı ve Baş Müzakerecilik görevini 26 Aralık 2013 tarihinde Mevlüt Çavuşoğlu devraldı. AB Bakanlığı’nda yapılan devir teslim töreninde konuşan Çavuşoğlu, bugün bir AB Bakanlığı varsa bunda en büyük emeğin görevi devraldığı Sayın Egemen Bağış’a ait olduğunu belirterek, böylesine iyi bir noktaya getirilmiş bir bakanlığı daha iyi duruma getirmenin kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini ifade etti.

17 Aralık 2013 tarihinde Türkiye’de çeşitli iş ve işlemlerde yolsuzluk yapıldığı ve rüşvet alındığı iddiasıyla başlatılan yargısal süreç sonrasında, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle’nin yaptığı açıklamalara ilişkin olarak AB ile ilgili ilk demecini veren Çavuşoğlu, “Avrupalı dostlarımızı Türkiye’nin içişleriyle ilgili siyasi boyutları da olan gelişmeler konusunda yorum yaparken peşin hükümlerden kaçınmaya ve daha temkinli olmaya davet ediyorum” ifadesini kullandı. AB Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB müktesebatından kaynaklanan yükümlülüklerine ve hukukun üstünlüğü ilkesine samimiyetle bağlı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bu zorlu süreci demokrasinin ve hukukun temel ilkelerinin rehberliğinde aşacağından kimsenin endişe etmemesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, bu çerçevede, AB Komisyonu’nun 2013 Türkiye İlerleme Raporu’nda dile getirdiği 23’üncü ve 24’üncü fasılların ivedilikle müzakerelere açılmasının önemine vurgu yaptı.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, 2002 yılından beri Antalya milletvekili olarak görev yapıyor. Ocak 2013 tarihinde AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Çavuşoğlu, Şubat 2013’ten bu yana Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığını sürdürmektedir. 2003 yılından bu yana Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu üyesidir. Bu süre zarfında, 2007-2010 yılları arasında Türk Delegasyonu Başkanlığını, 2010-2012 yılları arasında AKPM Başkanlığı görevini yürütmüştür. Aynı dönemde Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (Batı Avrupa Birliği Asamblesi) Türk Delegasyonu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. 2003 yılından bu yana Avrupa Demokratlar Grubu üyesi olan Çavuşoğlu, 2009-2010 yılları arasında Avrupa Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü olarak görev yapmıştır. AB Bakanı Çavuşoğlu, halen Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu üyesi olup, Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi, Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi ile Hukukun Üstünlüğü Alt Komitelerinde görev yapmaktadır.