İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ARALIK 2013-4 OCAK 2014

AB’nin kredi notu AA+ seviyesine indi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) geçtiğimiz hafta AB’nin AAA olan kredi notunu bir kademe düşürerek AA+ olarak belirledi. AB’nin not görünümünü de durağan olarak teyit eden S&P, bu kararında AB bütçe müzakereleri süresince uzayan tartışmalar ile İngiltere’nin AB bütçesi üzerindeki kısıtlama çabaları ve üyelik referandumu tartışmalarının da etkili olduğunu belirtti.

AB üye ülkelerinin kredi notlarının genel olarak düşük seviyede olmasıyla bu kararın örtüştüğünü belirten S&P, AB’nin mali profilinin kötüye gittiğini ve AB üyeleri arasındaki uyumun azaldığına inandıklarını ifade etti. Bilindiği gibi S&P daha önce Hollanda’nın AAA olan notunu düşürmüştü. AB üye ülkeleri içerisinden S&P tarafından AAA notuna sahip altı ülke bulunmakta. S&P, önümüzdeki süreçte bütçeye katkıların ve mali garantilerin AB ülkelerinin ortak yükümlülüğü olduğunu, notu AAA olan ülkelerin daha fazla katkıda bulunmakta isteksiz davranmasının da söz konusu olabileceğini açıkladı.

Buna karşılık AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, 2014 yılı için yaptığı konuşmada, Avro Alanı ekonomisinin yeniden canlanacağını ifade ederken, 2013 yılında krizin üstesinden gelindiğini; 2014 yılında ise krizin yaralarının sarılacağını vurguladı. İşsizlik oranlarının düşmesi için biraz daha zamana ihtiyaç duyulacağının altını çizen Van Rompuy, Slovenya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hariç, Avro Alanı ekonomisinde pozitif büyümeye geçileceğini ifade etti.