İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ARALIK 2013-4 OCAK 2014

AB’den hava kalitesini artıracak yeni paket

Kamu sağlığı ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle hava kirliliği üzerine yapılan çalışmalar AB genelinde son zamanlarda hız kazandı. Son olarak Avrupa Komisyonu tarafından 18 Aralık 2013 tarihinde hava kirliliğini azaltacak tedbirleri içeren yeni bir paket (Clean Air Policy Package) sunuldu. Enerji, tarım, sanayi sektörleri ve şehirlerdeki yoğun trafikten kaynaklanan emisyonları azaltıcı ve mevcut mevzuatı güncelleyen yeni paket, 2030 yılına odaklanıyor.

Yeni paketin önemli öncelikleri, özellikle şehirlerde var olan hava kirliliğini azaltmada inovasyon, araştırma ve uluslararası koordinasyonların artırılması; Ulusal Emisyon Sınırları Direktifi’nin revize edilmesi ile orta ölçekli işletmelerden kaynaklanan emisyonların azaltılması için yeni bir yasal önerinin hazırlanması olarak sıralanıyor.

Avrupa Çevre Ajansı’nın açıklamalarına göre, hava kirliliğinden hayatını kaybeden Avrupalıların sayısı giderek artıyor. Paketle 2030 yılına kadar, 58 bin erken ölüm vakasının azaltılması öngörülürken, 56 bin km2 Natura 2000 alanının ve 19 bin km2 orman ekosisteminin kurtarılacağı da tahmin ediliyor. Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre, hava kirliliğinin yıllık maliyeti AB genelinde 23 milyar avro olarak hesaplanmakta.

Hava kalitesini artırmayı hedefleyen söz konusu paketin uygulama sürecine geçilmesi halinde, 2030 yılında kamu sağlığı çalışmalarına katkısının yıllık 40 milyar avro olabileceği belirtiliyor. Paketin AB kurumları tarafından incelenip resmi olarak kabul edilme süreci henüz tamamlanmadı.