İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 OCAK 2010

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bir yeni yıla daha ‘AB yılı’ olması dileğiyle giriyoruz. İlk defa 2008 yılı için telaffuz edilen bu ifadenin bir yıl daha ertelenmeyeceği umudunu taşıyoruz. 2010 artık gerçekten AB yılı olmalı. 2009’un son ayları AB Zirvesi, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi ve Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesi gibi AB ve Türkiye – AB ilişkileri açısından son derece önemli gelişmeler nedeniyle hareketli geçmişti. 2010 yılı da benzer şekilde hareketli devam edecek gibi gözüküyor. Öncelikle, Lizbon Antlaşması ile birlikte, AB Konseyi Başkanlığı ve güçlendirilen Birlik Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği gibi makamların yanında, üçlü başkanlık sistemine geçildi ve üçlü başkanlığın ilk ülkesi İspanya oldu. Dönem Başkanlığını İsveç’ten devralan İspanya, başkanlık ortakları Belçika ve Macaristan ile birlikte dönem başkanlığı hedeflerini belirledi. Kuşkusuz, önümüzdeki altı ay içinde İspanya’nın en önemli önceliği Lizbon Antlaşması’nın uygulaması esnasında doğabilecek pürüzleri gidermek olacak. İspanya Dönem Başkanlığı’nın önceliklerinin kapsamlı bir özeti bültenimizin bu sayısında yer almaktadır.

Devamını Oku

İSPANYA, AB DÖNEM BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI

İspanya, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevini 1 Ocak 2010 itibariyle İsveç’ten devraldı. Bu görevi dördüncü kez üstlenecek olan İspanya (1989, 1995, 2002, 2010), Lizbon Antlaşması’nın 1 Aralık 2009 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi sonucu uygulanacak ilk üçlü Başkanlık sisteminin de (İspanya – Belçika – Macaristan) ilk halkası olacak.

Devamını Oku

STEFAN FÜLE GENİŞLEME POLİTİKASI’NIN KATILIM KRİTERLERİNE SADIK KALINARAK SÜRDÜRÜLECEĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Yeni Üyesi Stefan Füle, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ne gönderdiği cevap metninde, önümüzdeki dönemde yürütülecek genişleme politikasına ilişkin bilgi verdi.

Devamını Oku

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI GUİDO WESTERWELLE TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

6 – 8 Ocak 2010 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret eden Hür Demokrat Parti lideri ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Türkiye’nin AB üyelik sürecine dair önemli mesajlar verdi.

Devamını Oku

OLLI REHN YENİ GÖREV ALANINA İLİŞKİN ÖNCELİKLERİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun eski Genişlemeden Sorumlu Üyesi olan ve yeni kabinede Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üye olarak görev alacak olan Olli Rehn, gelecek beş yıl için gerçekleştirmeyi planladığı önceliklerini Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nin 11 Aralık’taki toplantısında sundu.

Devamını Oku

LASZLO ANDOR SOSYAL POLİTİKA VE İSTİHDAMA İLİŞKİN ÖNCELİKLERİNİ AÇIKLAMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu`nun Sosyal İşlerden Sorumlu yeni Üyesi Laszlo Andor, görev süresi boyunca sosyal politika ve istihdam alanında yapılacaklara ilişkin 13 Ocak 2010 tarihinde Avrupa Parlamentosu üyelerine bilgi verecek.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA SORUNLAR DEVAM EDİYOR

Yunanistan’da bütçe açığının, GSYİH’nın yüzde 12,7’sine yükselmiş olması Avrupa Komisyonu’nu endişelendirmeye devam ediyor.

Devamını Oku

AB`DE YOKSULLUK VE SOSYAL SORUNLARLA MÜCADELEDE YENİ DÖNEM

Avrupa Birliği, 21 Ocak tarihinde Madrid’de toplanacak olan üst düzey konferansta, ‘2010-Avrupa Yoksulluk ve Sosyal Dışlanmışlıkla Mücadele Yılı’ programını duyuracak.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AIDS İLE MÜCADELE İÇİN MİLYARLARCA AVRO YATIRIM YAPTI

“AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu”nun kurucu üyelerinden biri olan Avrupa Komisyonu, 2002 – 2010 dönemini kapsayan süre için yaklaşık 1.1 milyar Avro yatırım yapmayı taahhüt etmişti. Son veriler oluşturulan fonun işe yaramaya başladığını gösteriyor.

Devamını Oku

HAYVAN HASTALIKLARININ ORTADAN KALDIRILMASI, İZLENMESİ VE KONTROLÜ İÇİN MALİ PAKET ONAYLANDI

Avrupa Komisyonu, 2010 yılında hayvan hastalıklarını ortadan kaldırmak, kontrol altına almak ve takip edebilmek için 275 milyon Avro’luk bir mali paketi onayladı.

Devamını Oku