İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 OCAK 2010

STEFAN FÜLE GENİŞLEME POLİTİKASI’NIN KATILIM KRİTERLERİNE SADIK KALINARAK SÜRDÜRÜLECEĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Yeni Üyesi Stefan Füle, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ne gönderdiği cevap metninde, önümüzdeki dönemde yürütülecek genişleme politikasına ilişkin bilgi verdi. Yaptığı yazılı açıklamada Füle, genişleme sürecinin katılım kriterleri ve diğer ilkelere bağlı kalmaya devam edeceğinin altını çizdi. Müzakere sürecindeki ülkeleri ve aday ülkeleri teker teker değerlendiren Füle’ye göre tüm katılım koşullarını yerine getirmesi halinde Hırvatistan’ın 2010 yılında müzakereleri tamamlaması mümkün olacak. Açıklamasında Türkiye ile katılım müzakerelerini de ileriye götürmek istediğini belirten Stefan Füle, daha fazla ilerleme sağlanabilmesi için Türkiye’nin Katma Protokol’ü ayrım yapmaksızın uygulaması gerektiğini vurguladı.

Makedonya konusunda ise kendisinden önceki Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olli Rehn’in görüşlerini tekrarlayan Füle, katılım müzakerelerinin en kısa sürede açılması hususunda üye devletlere güvendiğini; ancak, ülkenin ismiyle ilgili Yunanistan ile devam eden uzlaşmazlığın çözümlenmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini dile getirdi. Komisyon’un İzlanda’nın adaylığına ilişkin kapsamlı, tarafsız ve ayrıntılı raporunu 2010 başında açıklamayı planladığını belirten Füle, Karadağ ve Arnavutluk için Komisyon raporlarının hazırlanmasına yönelik gerekli altyapı çalışmalarının yapıldığını söyledi, ancak bir takvim açıklamaktan kaçındı.

Son olarak Sırbistan ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın 2010 yılı yaz döneminde imzalanacağını öngören Füle, genişlemenin yanında bir diğer sorumluluk alanı Avrupa Komşuluk Politikası konusunda da açıklamalar yaptı. Avrupa Komşuluk Politikası alanında Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yakın işbirliği içerisinde çalışacağını ifade eden Füle, kendisinden önceki mevkidaşları gibi genişleme politikası ile komşuluk politikası arasında açık bir ayrım olması gerektiği görüşüne katıldığını açıkladı. Buna rağmen Füle’nin hem aday ülkeleri hem de komşuluk politikasına dâhil olan ülkeleri desteklemek için bazı benzer araçların kullanılabileceği yönündeki görüşü, onu kendisinden önce görev yapmış genişlemeden sorumlu Komisyon üyelerinden ayırdı.