İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-15 OCAK 2010

KIBRIS’TA MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Dimitris Hristofyas Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacı ile başlatılan yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında ikinci kez bir araya geldi. KKTC’de Nisan ayı içerisinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde adanın yeniden birleştirilmesi konusunda bir anlaşmaya varılması amacıyla görüşmelerini sürdüren iki toplum lideri ve heyetler bu bağlamda 12 Ocak ve 13 Ocak ile 25, 26 ve 27 Ocak tarihlerinde yoğunlaştırılmış görüşmelere devam edecekler.

Yoğunlaştırılmış görüşmelere başlanılmasından önce KKTC Cumhurbaşkanı Talat, ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’ başlığı altındaki önerileri Kıbrıs Rum tarafına iletmiş, GKRY hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu ise sunulan öneriler hakkında “kabul  edilemez ve uzlaşma zemininin çok uzağında” değerlendirmesini yaparak müzakere sürecinin sıkıntılı geçeceğinin işaretini vermişti.

Ada’da 3 Ekim 2008 tarihinden beri devam etmekte olan müzakere süreci kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerin ilk buluşması 11 Ocak tarihinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Tayé Brook Zerihoun’un özel konutunda gerçekleşti ve görüşme tam 9 saat sürdü. ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’ başlığının gündem maddesi olduğu uzun soluklu görüşmenin öncesinde iki toplum liderinin ve görüşmenin ardından da BM yetkililerinin basına açıklama yapmamaları dikkat çekti. Yoğunlaştırılmış görüşmelerin ilk turu 13 Ocak’ta yapılacak görüşme ile son bulacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat kısa bir süre önce Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile bir araya gelmiş ve Ada’daki müzakere süreci ile Kıbrıs Rum tarafına sunulması planlanan öneriler görüşmelerin ana gündem maddelerini oluşturmuştu. GKRY Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da Ocak ayı ortasında Atina’ya bir ziyaret gerçekleştirerek, Yunan yetkililer ile görüşmesi bekleniyor.