İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-15 OCAK 2010

STEFAN FÜLE AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN SORULARINI CEVAPLADI

Yeni dönemde görev yapacak Avrupa Komisyonu’nda Türkiye’nin oldukça yakından tanıdığı eski Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olli Rehn’in halefi olarak Çek Stefan Füle aday gösterilmişti. Diğer üyeler gibi Füle’nin de resmen atanması için 1 Şubat 2010 tarihi beklenirken, yeni görevin resmileşmesi sürecinde önemli bir gelişme 12 Ocak günü Stefan Füle’nin Avrupa Parlementosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından dinlenmesi ve Parlamento üyelerinin kendisine yönelttiği soruları cevaplandırması oldu.

Genişlemeye yönelik sorulara cevaben Stefan Füle, AB’nin genişlemesinin tüm açılardan ilgili taraflara olumlu ve yararlı etkiler yaratmaya devam edeceğini söyledi. Genişleme politikasının sürdürülmesi yönünde görüş belirten Füle, Kopenhag siyasi kriterlerine uyulması ve tüm adayların eşit şartlar çerçevesinde değerlendirilmesi gerekliliğini dile getirdi. ‘Dışa karşı açık bir AB’ çağrısında bulunan Genişlemeden Sorumlu yeni Komisyon Üyesi adayı, AB’nin sınırları ile ilgili bir soruya AB’yi kuran Antlaşma’nın 49. maddesine atıfta bulunarak cevap verdi.

Stefan Füle aday veya potansiyel aday ülkelere ilişkin soruları da cevapladı. Türkiye’ye ilişkin olarak katılım müzakerelerinin sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Füle, Türkiye’nin üyelik hedefinin açık ve net olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin medeniyetler diyaloğu ve enerji konusunda önemli bir ortak olduğuna dikkat çeken yeni Komisyon Üyesi reform süreci içerisindeki Türkiye’ye verilen taahhütlere sadık kalınması gerektiğini ifade etti. Füle, müzakerelerin ülkenin modernleşmesi ve refaha kavuşması için önem teşkil ettiğini vurguladı. Nicolas Sarkozy ve Angela Merkel tarafından ortaya atılan ‘imtiyazlı ortaklık’ fikrinin masada olmadığını söyleyen Füle, ‘Türkiye üyelik için müzakerelerini sürdürmekte olan aday bir ülkedir’ açıklamasında bulundu. Öte yandan,  Türkiye’nin de Gümrük Birliği Ek Protokol’ünü eksiksiz ve tam uygulaması gerektiğini belirten yeni Komisyon Üyesi, Türkiye’nin insan haklarına saygı göstermesi ve dini azınlıkların haklarını garanti etmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Hırvatistan’a ilişkin olarak katılım müzakerelerinin 2010 yılında tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Füle, Makedonya ile müzakerelerin en kısa sürede başlayacağını bildirdi. Bosna-Hersek’te reform sürecinin halen sürdüğünü ifade eden Komisyon Üyesi adayı, İzlanda konusunda ise Komisyon’un yakında görüş açıklayacağını dile getirdi.