İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-15 OCAK 2010

HIRVATİSTAN’DAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ IVO JOSİPOVİÇ KAZANDI

Hırvatistan’da 10 Ocak 2010 Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyal Demokrat Ivo Josipoviç, en yakın rakibi Zagrep Belediye Başkanı Milan Bandic’i ikinci turda %60.3’e %39.7’lik oy oranıyla geçerek cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu. Sosyal Demokrat Josipovic sandıklardan, bir bölge hariç tüm ülkede lider olarak çıktı.

52 yaşında bir hukuk profesörü olan Josipoviç, 10 senedir cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Stipe Mesiç’in 10 Şubat 2010 tarihinde görevinin tamamlaması ile yeni görevinin başına geçecek. Josipoviç, seçim kampanyasının ana temalarını Hırvatistan siyasetinde son zamanlarda hayli artan yolsuzlukla mücadele ve Avrupa Birliği ile yürütülen tam üyelik müzakerelerinin bu yıl içinde tamamlanması için hükümete tam destek olarak belirlemişti.

Ivo Josipoviç’in Hırvatistan’ın AB üyelik sürecinde kriterleri tam olarak yerine getirebilmesi için yolsuzlukla mücadele konusunda hem Brüksel’le hem de Jadranka Kosor liderliğindeki hükümet ile uyumlu çalışması öngörülüyor. Hırvatistan’da son dönemde siyasi yolsuzluğun artması ve küresel ekonomik kriz nedeniyle ekonomik sorunlar baş gösterdi. Ülkedeki işsizlik oranı 2009 yılında %16’ya kadar yükseldi. Bu doğrultuda yeni cumhurbaşkanından Hırvatistan’ın daha adil, müreffeh ve huzurlu bir ülke olmasına katkıda bulunması bekleniyor.