İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-15 OCAK 2010

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta hem Avrupa Birliği hem de Türkiye açısından hareketli günlere sahne oldu. Türkiye’de hafta, İsrail ile patlak veren diplomatik kriz ile başladı. Büyümesi son anda engellenen krizin son olmasını ve iki ülke arasındaki ilişkilere sağduyunun hâkim olmasını diliyoruz.

Devamını Oku

İSTANBUL, ESSEN VE PÉCS İLE BİRLİKTE 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ

Almanya’nın Essen ve Macaristan’ın Pécs kentiyle birlikte 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul resmi açılışını 16 Ocak cumartesi günü şehrin farklı noktalarında yapılan çok sayıda etkinlik ile gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA SAYIŞTAYI TÜRKİYE’YE YÖNELİK KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIMLARI DEĞERLENDİREN BİR RAPOR YAYIMLADI

13 Ocak tarihinde yayımlanan ve Türkiye’ye yönelik mali yardımların ilk kez denetlendiği rapor sonucunda ilgili programların etkinlikleri ele alındı.

Devamını Oku

İSPANYA DÖNEM BAŞKANLIĞI TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK MÜZAKERELERİNİ HIZLANDIRMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ DİLE GETİRDİ

8 Ocak 2010 tarihinde Madrid’de düzenlenen basın toplantısında Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, İspanya Dönem Başkanlığı süresince hedefledikleri genişleme politikası konusundaki görüşlerini dile getirdi.

Devamını Oku

KIBRIS’TA MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Dimitris Hristofyas Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacı ile başlatılan yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında ikinci kez bir araya geldi.

Devamını Oku

RENAULT`UN CLİO 4 MODELİNİ TÜRKİYE`DE ÜRETME PLANLARI FRANSA’DA KRİZ YARATTI

Fransız otomotiv markası Renault’nun, “Clio 4” modeli araçlarını Türkiye’de üretmek istediğini açıklamasına Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy tepki gösterdi.

Devamını Oku

STEFAN FÜLE AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN SORULARINI CEVAPLADI

Yeni dönemde görev yapacak Avrupa Komisyonu’nda Türkiye’nin oldukça yakından tanıdığı eski Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olli Rehn’in halefi olarak Çek Stefan Füle aday gösterilmişti. Diğer üyeler gibi Füle’nin de resmen atanması için 1 Şubat 2010 tarihi beklenirken, yeni görevin resmileşmesi sürecinde önemli bir gelişme 12 Ocak günü Stefan Füle’nin Avrupa Parlementosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından dinlenmesi ve Parlamento üyelerinin kendisine yönelttiği soruları cevaplandırması oldu.

Devamını Oku

İSPANYA DÖNEM BAŞKANLIĞI AVRUPA ARAŞTIRMA ALANI’NIN OLUŞTURULMASINI HIZLANDIRACAĞINI AÇIKLADI

İspanya Dönem Başkanlığı adına İspanya’nın Bilim ve Yenilikçilik Bakanı Cristina Garmendia Avrupa Araştırma Alanı’nın (AAA) oluşturulmasına hız vereceklerini açıkladı.

Devamını Oku

AB’DE İŞSİZLİK ARTIYOR BÜYÜME YAVAŞ SEYREDİYOR

Avrupa Komisyonu’nun istatistik birimi Eurostat’ın 8 Ocak’ta yayınladığı son verilere göre Avro bölgesindeki işsizlik oranının 2009’un Kasım ayında %10 olduğu açıklandı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN’DAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ IVO JOSİPOVİÇ KAZANDI

Hırvatistan’da 10 Ocak 2010 Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyal Demokrat Ivo Josipoviç, en yakın rakibi Zagrep Belediye Başkanı Milan Bandic’i ikinci turda %60.3’e %39.7’lik oy oranıyla geçerek cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu.

Devamını Oku

DALLİ GIDA SEKTÖRÜNDE YENİLİĞİ ÖNCELİK OLARAK BELİRLEDİ

Avrupa Komisyonu Tüketicinin ve Sağlığın Korunmasından Sorumlu yeni Komisyon Üyesi adayı John Dalli, önceliği gıda sektöründeki rekabete ve yeniliğe vermeyi düşünüyor.

Devamını Oku